eReport.sk
Foto: shutterstock

Odborníci o letnej dovolenke. Sem radšej necestujte

Užijeme si leto na plno? Slováci už pomaly balia kufre na dovolenky, no zdá sa, že pri výbere destinácie by mala zavážiť aj opatrnosť. Podľa analytikov zo skupiny Dát bez pátosu je minimálne jedna krajina, ktorej by sme sa radšej mali vyhnúť.

Odborníci totiž upozornili na nie priaznivý vývoj v Portugalsku. „Dovolenku tam určite neplánujte. Chytili ako prví cez Vianoce a Silvestra britský B1.1.7 variant a teraz majú nábeh na repete problémov s indickou deltou. Britskí turisti, ktorí sa vracajú domov z Portugalska musia do prísnej karantény,“ varujú analytici. Upozornili, že Portugalsko má týždenný nárast infikovaných 30 %.

Zdroj: Facebook Dáta bez pátosu

Rovnako pripomenuli, čo je doteraz známe o tzv. indickej mutácii, ktorá sa po novom označuje ako delta variant. „Je minimálne o 40 % infekčnejšia. 2,4 krát viac ľudí ide do nemocníc. Trikrát viac príjmov do nemocníc ako pôvodná alfa mutácia,“ vymenovali. Do pozornosti dali ešte jeden jav. „Až dva týždne po druhej dávke, tých považujeme za „očkovaných“, je u delty desaťkrát nižšia pravdepodobnosť hospitalizácie ako u neočkovaných,“ dodali. Podľa matematika Richarda Kollára to ešte cez leto v tejto krajine nebude také dramatické. „Vyzerá, že to ešte počas leta v Portugalsku nebude také zlé. Rizikom je jeseň. O všetkom už rozhoduje asi len počet zaočkovaných,“ okomentoval odborník s tým, že pomôže sezónnosť a problém sa dočasne odloží.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport