tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
foto: Michal Psota

Odborníci: Milióny na testovanie sa mohli radšej investovať do tohto!

Pandémia koronavírusu nás na Slovensku poriadne zviera už niekoľko týždňov. A na skoré vydýchnutie to momentálne nevyzerá. Navyše by sme si podľa odborníkov mali zvyknúť na predstavu, že COVID-19 len tak sám od seba nezmizne a už zostane s nami.

„COVID-19 asi nevymizne. Asi sa stane endemický a budeme sa s ním stretávať aj naďalej v budúcnosti. Možno aj s nejakými menšími lokálnymi epidémiami,“ povedal v diskusii Veda pomáha – COVID-19 infektológ Peter Sabaka, ktorý zároveň dúfa, že sa ešte objavia nejaké lieky, ktoré zvýšia šancu prežitia hospitalizovaných pacientov, ako i ambulantným pacientom, aby neskončili v nemocnici. „Ešte bude veľa mŕtvych, veľa problémov, ale vyrieši sa to. Nemôžeme sa však poučiť? Neuvedomujeme si, že toto je v podstate dôsledok toho, čo sa tu stalo s laboratórnou medicínou?“ upozornil v diskusii patofyziológ Peter Celec, ktorý tiež prezradil, že je možné mať výsledok PCR testu v priebehu dvoch hodín, dokonca aj kratšie.

PCR test by sa dal vyhodnotiť aj za 70 minút. Ilustračné foto: tasr/ap

„Máme jeden stroj, ktorý dokáže urobiť PCR test za 70 minút. Sú dokonca aj rýchlejšie, za 40 minút, ak sa nemýlim. Sú absolútnym štandardom všade na západ od nás a ja doteraz nechápem, prečo to nemáme na Slovensku,“ dal mu za pravdu špecialista na urgentnú medicínu Július Hodosy.

Na tvrdo tiež pomenoval, kde sa na Slovensku v rámci boja proti pandémii stala chyba. „Keby sa 80 miliónov namiesto do plošného testovania investovalo do takéhoto vybavenia, tak nie sme tam, kde sme. Pretože by sme si nepustili do nemocníc pozitívnych pacientov a nestali by sa tie prúsery, ktoré sa v tých nemocniciach stávali. Aj medzi bežnou populáciou. Keby sa zainvestovalo do PCR diagnostiky namiesto antigénov, asi sme niekde inde,“ zdôraznil.

Hoci na Slovensku máme jeden prístroj, ktorý dokáže PCR test vyhodnotiť za 70 minút, problémom je, že jedno takéto vyšetrenie stojí 150 eur a poisťovňa ho neuhrádza. Podľa odborníkov by však včasná diagnostika mohla v konečnom dôsledku ušetriť tisíce na následnej liečbe.

Podľa odborníka sa miesto antigénových testov mali nakupovať PCR. Foto: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odborníci: Milióny na testovanie sa mohli radšej investovať do tohto!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku