eReport.sk
foto: shutterstock

Odborníci hodnotia rok 2020: Rútime sa do priepasti a z detí robíme debilov!

Rok plný turbulencií! Aj takto sa dá opísať rok 2020, ktorý prekvapil a aj šokoval. Celosvetová pandémia postavila do pozoru väčšinu krajín sveta, no Slovensko žilo aj očakávaniami ohľadom čerstvej vlády Igora Matoviča. EReport sa rozhodol zrekapitulovať najvypuklejšie udalosti uplynulého roku. Oslovili sme odborníkov na slovo vzatých vo svojich oblastiach a tí prezradili, ktoré témy podľa nich najviac zarezonovali. Aká nás čaká budúcnosť? A ako súčasná situácia ovplyvní budúce generácie?

Namierené do priepasti

Politológ Radoslav Štefančík si myslí, že práve pandémia a problémy s ňou spojené, do istej miery prehlušili viacero významných zahraničných, ale ja domácich tém. V oboch prípadoch išlo o voľby. Zatiaľ, čo v Spojených štátoch zarezonoval súboj o Biely dom, v ktorom skóroval Joe Biden, v našej domovine zase ten o parlament. “Každé z nich priniesli zmenu. Zmena však nemusí vždy znamenať posun k lepšiemu. Práve pandémia poskytla návod na to, ako rozlíšiť medzi politikmi, ktorí sú schopní iba tárať a priťahovať na seba pozornosť bezduchým divadlom, a tými, ktorí dokážu riešiť problémy aj v zložitom období,” opisuje Štefančík.

Politológ Radoslav Štefančík. Foto: eReport

Odborník si myslí, že zásah “zhora”, možno niektorým voličom otvoril oči, no ponúkol im ešte horšiu alternatívu. “Miera nenávisti kombinovaná stratou rešpektu voči autorite štátnych inštitúcií a vierou v konšpiračné teórie mrazí. Slováci sa tak zas a znovu rútia k priepasti, tentokrát míľovými krokmi. Toľkokrát sme síce na poslednú chvíľu zatiahli ručnú brzdu, otočili sa a zachránili seba samých, ale v súčasnosti je tá rýchlosť taká mohutná, že obavy z návratu do doby temna sú na mieste,” prognózuje politológ.

Veriaci a neveriaci

Šéf agentúry AKO Václav Hřích si taktiež myslí, že v uplynulom roku rezonovali najmä témy ako zmena vládneho kabinetu, ale najmä pandémia Covid – 19.

“Na konci roka môžeme vidieť, že názor na pandémiu a spôsob jej riešenia je dôležitejší ako názor na politické a hodnotové otázky. Väčšina tých debát je len o pre a proti jednotlivým krokom, ktoré vykonala vláda.Ešte v lete boli nejaké hodnotové témy, ktoré sa riešili v národnej rade, no ako vidíme, tak teraz je to zúžené. Spoločnosť je rozdelené na veriacich a neveriacich. Podobne je rozdelená aj politická scéna a ničím iným sa nežije,” rekapituluje rok 2020 Hřích.

Šéf agentúry AKO Václav Hřích. Foto: tasr

Ten podčiarkol, že v tieni pandémie sa nachádza aj dôležitá téma, a to tzv. plán obnovy. Ide o vládnu stratégiu, ktorá počíta so zveladením jednotlivých rezortov. “Je ďaleko za bežnými témami, ktoré sú spôsobené pandémiou,” uviedol. Dodal, že rok 2020 hodnotí ako rok zmeny vlády a boja s koronavírusom.

Na muške slovenská veda

Sociologička Zuzana Kusá vidí uplynulý rok v úplne inej perspektíve. Paradoxne ho nehodnotí len cez korona krízu, no vidí ho aj v iných farbách. Kusá totiž pôsobí v Slovenskej akadémii vied, ktorá si prechádza reformou fungovania.

“To, čo u mňa najviac púta pozornosť je Slovenská akadémia vied a jej budúca pravdepodobná transformácia. Som na čele snemu, ktorý pôsobí ako samosprávny orgán a som zapojená do týchto prípravných procesov. Viem, že to je asi veľmi sebastredný názor, no pre mňa to je najväčšia starosť,” prekvapila sociologička. Práve ústavy Slovenskej akadémie vied si majú prejsť tranformáciou na verejné výskumné inštitúcie.

Robíme z detí debilov

Bezpečnostný analytik Andor Šándor taktiež vidí rok 2020 najmä ako rok koronavírusu. No najmä toho, na čo poukázal v rámci fungovania spoločnosti. Podľa českého odborníka na bezpečnosť pandémia potvrdila, že štát ukázal že vo veľa smeroch nefunguje.

“Radím všetkým občanom, aby sa predovšetkým spoliahali na seba. Ak potom príde štát, tak je to len určitý bonus, nie základná vec, ktorú od neho môžete dostať,” priznal. Taktiež podobne systém hodnotí aj na Slovensku. “Niektoré opatrenia, ktoré som videl zo strany vlády Igora Matoviča, taktiež nevykazujú nejaké dlhodobé rácio, ktoré by malo nejaký veľký význam pre občanov Slovenska,” udrel Šándor. Ten taktiež podčiarkol, že vírus ukázal, ako veľmi sú ľudia či národy zraniteľní.

Šándor vidí kriticky dopad pandémie na vzdelanie. “Zaskočilo ma, že v rámci riešenia problému s covidom robíme z vlastných detí na dlhodobo debilov. Môj vnuk už sedem mesiacov nechodí do školy a nejak mu to nechýba. My skrátka deti úplne zničíme a vôbec si nekladieme otázku či to naozaj takto je dobre. Či je tento postoj voči ním vhodný. Pri všetkej úcte my dôchodci nie sme budúcnosťou národa. Budúcnosťou našich národov sú naše deti a podľa môjho názoru sa na nich dopúšťame poriadneho svinstva ,” nekompromisne skritizoval pomery Šándor.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport