Na Slovensku práve beží megaprojekt plošného testovania kým inde štáty svoje zdroje a energiu sústreďujú skôr do zaočkovania populácie proti koronavírusu. Je preto pochopiteľné, že sa na verejnosti objavujú otázky či očkujeme veľa alebo málo. Podľa odborníkov však na tom nie sme vôbec až tak zle a upozorňujú, že v rýchlosti vakcinácie obyvateľov sme ďalej ako škandinávske krajiny či dokonca aj susedné Česko.
Rezort zdravotníctva už prezradil podrobnosti priebehu očkovacieho procesu. Ako posledným vpichnú vakcinačnú látku ľuďom pod 45 rokov a prioritou je prednostne zaočkovať starších a viac ohrozených obyvateľov. „Na Slovensku máme momentálne otvorených už 29 vakcinačných centier, očkuje sa v už 66 nemocniciach. Začala aj pilotná fáza mobilného očkovania,“ pochválil sa na sociálnej sieti minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Sme lepší ako Fíni aj Česi
Aj keď na začiatku téma očkovania vyvolávala – aj kvôli predbehnutiu sa tenistky Dominiky Cibuľkovej v poradovníku – skôr rozpaky, tempo vakcinácie na Slovensku nie je také zlé ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. „Nepatríme medzi najhorších, dokonca Nórsko má menej v percentne zaočkovaných občanov v populácii ako my, taktiež Fíni či Česi. My sme niekde v strede,“ zdôraznil biochemik Pavol Čekan. Slovensko má aktuálne zaočkovaných 1,4% populácie a v rebríčku sa nachádza na 16. mieste v Európe a 22. mieste na svete. Prvý je Izrael s vyše 32% vakcinovaných ľudí, na starom kontinente je na čele Veľká Británia so 7%. V absolútnych číslach kraľujú Spojené štáty americké, ktoré podali vakcínu už viac ako 15 miliónom svojich občanov.
Vedec ďalej vysvetľuje, že rýchlosť očkovania v krajine záleží od troch faktorov: počtu dostupných vakcín, efektivity očkovacieho plánu a dôvery občanov v očkovanie. „A keď v niečom haprujete, tak sa to v nejakom okamihu začne spomaľovať. Máte dostatok vakcín, ale ľudia tomu nedôverujú, tak sa nedajú zaočkovať. Alebo je dostatok vakcín, ale očkovací program nie je dostatočný,“ upresnil vedec, ktorý doplnil, že u nás treba zvýšiť efektívnosť, aby nedošlo k tomu, že na nejakom mieste sa nepoužijú očkovacie preparáty a zbytočne sa vylejú. „Keď začínate niečo robiť, vždy sa nejaké negatíva vyskytnú. Nemyslím si, že patríme medzi krajiny, ktoré by sa z toho nevedeli poučiť,“ nádeja sa Čekan.
Čakanie na tretiu vakcínu
Aktuálne máme na Slovensku obmedzený počet vakcín a očkuje sa len dvoma látkami od firiem Pfizer/BioNTech a spoločnosti Moderna. O registrácii vakcíny od spoločnosti AstraZeneca ešte rozhoduje Európska lieková agentúra. „Všetko sa zmení nejakou veľkou dodávkou vakcín. Napríklad tá AstraZeneca môže byť dosť veľký zlom. Lebo ak sa potvrdí tá efektivita vakcíny nad 90%, tak si myslím, že tým, že môže byť podávaná ambulantne a nevyžaduje žiadne mrazenie, sa to očkovanie signifikantne zrýchli,“ uviedol biochemik, ktorí verí slovenskej očkovacej stratégii a očakáva, že potrebnú väčšiu časť populácie zaočkujeme ešte skôr ako koncom leta. „Mnohokrát my nevieme ako môže zabrať akceleračný moment v akomkoľvek programe. Logisticky tie veci vieme zvládnuť, to je iba vec chuti, dôvery a vynaloženej energie,“ vyhlásil optimisticky Čekan.
Ešte sa len ukáže, či to dokážeme
Náš vakcinačný plán je po posledných zmenách nastavený správne aj podľa bývalého šéfa Inštitútu zdravotnej politiky Martina Smatanu. „Musím pochváliť, že sa rozhodli vplyvom verejnosti a verejného tlaku prehodnotiť vakcinačnú stratégiu. Od tohto týždňa sa očkujú v domovoch sociálnych služieb ľudia starší ako 75 rokov a chronicky chorí starší ako 65 rokov,“ skonštatoval analytik podľa ktorého nás však skutočná skúška fungovania očkovacieho procesu ešte len čaká. „Ten veľký test bude spočívať v tom, že nám jedného dňa prídu desaťtisíce, ak nie státisíce vakcín týždenne na rozdiel od tých tisícov čo máme teraz, a potom reálne uvidíme či stíhame očkovať, alebo nie,“ ozrejmil Smatana s tým, že hlavný cieľ je jasný. „Kľúčové je, aby sme mali zaočkovaných starších ľudí ako 60 rokov, čo je aj cieľom EÚ, a toto podľa mňa stihneme do dvoch mesiacov. Potom si všetci vydýchneme,“ zakončil.
Percentuálny podiel zaočkovaných obyvateľov k 20. 1. 2021
zdroj: www.ourworldindata.org/covid-vaccinations
1. Izrael – 32,4 %
2. Spojené arabské emiráty – 20,9 %
3. Bahrajn – 8,4 %
4. Seychely – 7,1 %
5. Veľká Británia – 7,0 %
6. USA – 4,8 %
7. Dánsko – 3,1 %
8. Malta – 2,6 %
9. Litva – 2,2 %
10. Španielsko – 2,1 %
………
22. Slovensko – 1,4 %
……….
31. Česko – 1,0 %
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Očkujeme pomaly? Biochemik Čekan prezradil, ako sme na tom v skutočnosti