Máme na Slovensku premnožené medvede? Podľa ochranárov to nie je pravda. Populácia medveďov na území Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana je stabilná, tvrdí to vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Jaroslav Slašťan.
„Vo svojej databáze evidujeme problémové jedince na území Poľany v katastrálnych územiach Hrochoť a Očová. Pohyb medveďov nám bol hlásený aj z častí Iviny a Dúbravy,“ doplnil Slašťan. Pripomenul tiež, že tím neeviduje zvýšený počet nahlásení o výskyte medveďov na Poľane v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. „Evidujeme iba problémové jedince alebo tie, u ktorých by mohla časom nastať zmena správania,“ priblížil.
„K otázke odhadu početnosti populácie medveďa hnedého na Poľane sa nevieme vyjadriť, ešte nepoznáme výsledky z monitoringu,“ odpovedal na otázku, koľko medveďov je v súčasnosti na území CHKO. „Odhad početnosti bude stanovený rozborom DNA zo vzoriek trusu. Analýza DNA je najpresnejšou, a teda jedinou objektívnou metódou, ako zistiť populáciu medveďa hnedého na Slovensku,“ zdôraznil. Ako ďalej poznamenal, počet a lokalizáciu brlohov medveďa hnedého Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR na Poľane neeviduje a nemonitoruje.
Na medveďa sú pripravení
Predhorie Poľany sa nachádza na sever od obce Očová vo Zvolenskom okrese. „V roku 2019 sme zaznamenali prípad, keď sa medvedica počas niekoľkých dní pohybovala vnútri obce a spôsobila škodu na včelích úľoch. Bola zlikvidovaná odstrelom na základe súhlasu príslušného orgánu štátnej správy,“ uviedol starosta obce Ján Senko. „Pozorujeme pohyb medveďa v extraviláne obce, pod lesmi a v blízkosti polí. V prípade jeho pohybu v okolí spolupracujeme so zástupcami štátnej ochrany prírody,“ dodal
ŠOP informuje, že Poľana je najvyššie slovenské sopečné pohorie. Vulkanickou činnosťou sa na jej území vytvorila sopka s priemerom 20 kilometrov, čím sa zaraďuje medzi najväčšie vyhasnuté sopky v Európe. Stálymi obyvateľmi územia sú medveď, vlk a rys.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ochranár a vedúci zásahového tímu: Populácia medveďov je stabilná, nie je ich viac!