Prestížnu cenu Martina Ennalsa pre ochrancov ľudských práv získal vo štvrtok väznený čínsky právnik Jü Wen-šeng, ktorý je hlasným kritikom čínskej vládnej strany. O udelení ocenenia informovala agentúra AFP.
Za statočnosť
Philippe Currat, riaditeľ Nadácie Martina Ennalsa, ktorá ocenenie každoročne udeľuje, oznámil, že porota pri výbere laureáta ocenila Wen-šengovu „statočnosť“. Zároveň vyjadril nádej, že udelenie tohto ocenenia oboznámi širokú verejnosť s jeho úspechmi v prípadoch ochrany ľudských práv, a týmto spôsobom mu „pomôže opätovne získať jeho stratenú slobodu“.
Wen-šenga (54) zadržala pekinská polícia v januári 2018 v prítomnosti jeho maloletého syna len pár hodín po tom, čo zverejnil otvorený list, v ktorom apeloval na ústavné zmeny vrátane možnosti volieb za účasti viacerých politických strán či zrušenia trestu smrti. Súd ho vlani v júni odsúdil na štyri roky väzenia za „podnecovanie rozvracania štátneho zriadenia“.
Hodnotiaca komisia v prípade právnika poukázala na jeho „svojvoľné zadržanie, odsúdenie v rámci tajného súdneho procesu a odňatie právnickej licencie“, ako aj na tvrdenia jeho manželky Sü Jen o jeho zlom zdravotnom stave. Podľa informácií Sü Jen bol jej manžel vo väzení niekoľkokrát poslaný na samotku a nebola mu poskytnutá dostatočná zdravotná starostlivosť.
Finalistky
Finalistkami tohtoročnej ceny boli aj saudskoarabská aktivistka za práva žien Ludžajn Hazlúlová (31) a fotožurnalistka Soltan Achilova (72) z Turkménska, ktorá vo svojej práci dokumentuje prípady porušovania ľudských práv a sociálne problémy, ako sú potravinová neistota a násilné vysťahovania v jej rodnej krajine.
Hazlúlovú zatkli spolu s približne desiatkou ďalších aktivistiek v máji 2018, iba niekoľko týždňov pred historickým zrušením desaťročia platného nariadenia, ktorý ženám zakazoval šoférovať. Išlo o reformu, za ktorú miestne aktivistky dlho bojovali. Saudskoarabský súd ju po takmer troch rokoch vo väzbe predčasne prepustil – len deň pred slávnostnou ceremóniou, ktorá sa z dôvodu pandémie koronavírusu tento rok konala vo virtuálnej podobe.
Nadácia Martina Ennalsa so sídlom vo švajčiarskej Ženeve, pomenovaná po prvom generálnom námestníkovi ľudskoprávnej organizácie Amnesty International, odovzdáva toto ocenenie, považované za „Nobelovu cenu“ za ľudské práva, každoročne od roku 1994. Tvorí ju desať ľudskoprávnych organizácií vrátane Amnesty International a Human Rights Watch (HRW).
Komisia nadácie tento rok laureátovi ocenenia zároveň daruje finančnú odmenu vo výške 28 000 až 46 000 eur, zatiaľ čo každá finalistka dostane asi 18 000 eur, píše AFP.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ocenenie za mreže: „Nobelovu cenu“ za ochranu ľudských práv získal väznený čínsky právnik