eReport.sk
Princ Philip, foto: tasr

OBRAZOM Celý svet plače: Takáto bola posledná rozlúčka s princom Philipom

Na Windsorskom hrade sa konala posledná rozlúčka s princom Philipom, manželom britskej kráľovnej Alžbety II., ktorý zomrel minulý piatok vo veku 99 rokov.

Philipovo telo previezli zo súkromnej kaplnky pred vchod hradného areálu na špeciálne upravenom Land Roveri, ktorý pomohol navrhnúť sám princ. Odtiaľ sa začne čestný osemminútový sprievod, ktorý budú tvoriť príslušníci kráľovskej námornej pechoty a ďalších zložiek britskej armády spájaných so zosnulým princom. Kráľovná bude sprievod nasledovať v štátnej limuzíne, približuje spravodajská stanica SkyNews.

Najbližšia rodina

Za rakvou budú kráčať Philipovi najbližší rodinní príslušníci na čele s jeho deťmi princmi Charlesom, Andrewom a Edwardom a princeznou Annou. V zástupe budú tiež kráčať Philipovi vnuci princ William a princ Harry, pričom medzi nimi pôjde ich bratranec Peter Phillips.

Dôvodom, prečo vnuci princa Philipa – vojvoda z Cambridgeu a vojvoda zo Sussexu -, nepôjdu vedľa seba, je podľa agentúry AP snaha vyhnúť sa akýmkoľvek nepríjemným okamihom.
 Smútočná omša sa bude konať v Kaplnke sv. Juraja o 15.00 h miestneho času. Tesne predtým si však celá krajina zosnulého princa uctí minútou ticha.

Windsorský dekan David Connor na sobotňajšej poslednej rozlúčke s princom Philipom vzdal hold jeho „láskavosti, zmyslu pre humor a ľudskosti“. Informovala o tom britská spravodajská televízia SkyNews.

Veľká Británia sa „inšpirovala (princovou) neochvejnou vernosťou k našej kráľovnej, jeho službou krajine a štátom Commonwealthu, jeho odvahou, statočnosťou a vierou,“ povedal celebrujúci dekan na smútočnej omši v Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom hrade.

Štvorčlenný spevácky zbor spieva počas omše skladby, ktoré si vybral sám princ Philip. Ide najmä o piesne tradične spájané s britským námorníctvom, v ktorom vojvoda z Edinburghu dlhoročne pôsobil. V súlade s pandemickými nariadeniami sa zbor nachádza v dostatočnej vzdialenosti od účastníkov pohrebu, ktorí sa ku spevu nepripoja.

Len 30 ľudí

Princ Philip, manžel britskej panovníčky Alžbety II., zomrel 9. apríla vo veku 99 rokov. Pre pandemické opatrenia sa na jeho pohrebe mohlo zúčastniť len 30 najbližších členov jeho rodiny, vrátane príbuzných z Nemecka, a jeho osobný tajomník Archie Miller Bakewell.

Po zhruba 50-minútovom smútočnom obrade v hradnej Kaplnke sv. Juraja uložili rakvu s pozostatkami vojvodu z Edinburghu do kráľovskej krypty nachádzajúcej sa v kaplnke. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby následne udelil požehnanie a štvorčlenný zbor zaspieval štátnu hymnu.

Pohreb bez premiéra

Britský premiér Boris Johnson už dávnejšie oznámil, že sa na pohreb osobne nedostaví, aby umožnil účasť členom kráľovskej rodiny. Sobotňajší živý prenos však podľa svojich slov sledoval v televízii z oficiálneho vidieckeho sídla britských premiérov Chequers na juhovýchode Anglicka. Premiér tiež v mene národa nechal ku princovej pohrebnej kaplnke položiť veniec, informuje britská spravodajská televízia SkyNews.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

OBRAZOM Celý svet plače: Takáto bola posledná rozlúčka s princom Philipom

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne