eReport.sk
Foto: shutterstock

Obmedzenia verejného života budú platiť aj po vyvinutí vakcíny na COVID-19


Verejný život zostane obmedzený aj po tom, ako bude vyvinutá účinná vakcína proti novému koronavírusu. Vyplýva to zo strategického dokumentu nemeckého Inštitútu Roberta Kocha (RKI), ktorý bol zverejnený v utorok a informovala o ňom agentúra DPA.

Je pravdepodobné, že do roku 2021 bude v obehu minimálne jedna účinná vakcína proti koronavírusu, tá však bude zrejme určená primárne pre najviac ohrozené skupiny ľudí a potrvá dlhšiu dobu, kým sa dostane medzi širokú verejnosť. „Určité obmeny každodenného života, ako napríklad dodržiavanie odstupu, hygienických pravidiel, nosenie rúšok, vetranie a premiestnenie voľnočasových aktivít do vonkajších priestorov, zostanú v dohľadnej budúcnosti v platnosti,“ uvádza RKI.

Nemecko oznámilo v utorok podľa údajov RKI za uplynulé 24-hodinové obdobie 4122 nových prípadov nákazy koronavírusom. Vzhľadom na narastajúci počet infikovaných sa v rámci decentralizovaného systému v Nemecku objavujú výzvy na jednotné a jasne zrozumiteľné pravidlá v súvislosti s opatreniami proti pandémii COVID-19. „Pri riešení (pandémie) COVID-19 potrebujeme v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch časovo a regionálne obmedzené opatrenia, ktoré budú prispôsobené riziku (nákazy v danej oblasti),“ povedal šéf RKI Lothar Wieler.

Strategickými cieľmi v boji proti šíreniu koronavírusu sú podľa RKI snaha o minimalizovanie šírenia pandémie aj jej zdravotných následkov a zároveň čo najmenšie obmedzenia celospoločenského života i hospodárskeho chodu krajiny.
Čo sa týka cestovania – či už z pracovných alebo súkromných dôvodov – RKI uvádza, že „zvýšená mobilita predstavuje aj zvýšené riziko“ nákazy. Toto riziko však podľa RKI nezávisí primárne od miesta cesty, ale vo veľkej miere od správania sa človeka v oblasti, kde k šíreniu vírusu dochádza.

RKI sa ďalej vyslovil za očkovanie proti chrípke a pneumokokom, a to najmä v súvislosti s rizikovými skupinami ľudí. „Pre kontrolu pandémie zohrávajú v nasledujúcich mesiacoch, najmä v chladnom ročnom období, rozhodujúcu úlohu očkovacie látky proti iným ochoreniam dýchacích ciest,“ tvrdí RKI. Takýmto spôsobom by bolo možné ochrániť ľudí a odbremeniť systém zdravotníctva, dodáva RKI.

zdroj: tasr, foto: shutterstock

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Obmedzenia verejného života budú platiť aj po vyvinutí vakcíny na COVID-19

Aktuálne