eReport.sk
Foto: shutterstock

Objavili najstaršie výtvarné dielo: Maľba má 17 300 rokov

Austrálski vedci objavili doteraz najstaršiu známu skalnú maľbu v krajine, 17 300-ročnú maľbu kengury. Výtvarné dielo meria dva metre a bolo namaľované červeným okrom na strop skalného úkrytu.

Lokalita nálezu sa nachádza v Západnej Austrálii v regióne Kimberley, známom skalnými maľbami pôvodných obyvateľov Austrálie, aborigénov. Výsledky štúdie boli v utorok publikované v mesačníku Nature Human Behaviour, informuje stanica BBC.

Vek tohto diela určili vedci z Melbournskej univerzity rádiouhlíkovým datovaním organických zvyškov v pravekých hlinených osích hniezdach, ktoré sa nachádzali na namaľovanej kengure i pod ňou.

Podľa vedcov ide o najstaršiu známu neporušenú maľbu na území Austrálie. Sven Ouzman, spoluautor danej štúdie zo Západoaustrálskej univerzity v Perthe, dodal, že objavená skalná maľba môže mať súvislosť s pravekým výtvarným umením aj v iných oblastiach Austrálie.

„Toto ikonické vyobrazenie kengury je vizuálne podobné skalným maľbám z ostrovov v juhovýchodnej Ázii, ktoré majú vyše 40 000 rokov, čo naznačuje kultúrne prepojenie, ako aj možnosť, že v Austrálii sa nachádzajú ešte aj staršie skalné maľby,” uviedol.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.