eReport.sk
Joseph Stalin, foto: shutterstock

Objavili masový hrob zo stalinskej éry: Obsahuje 20 000 obetí

Pozostatky približne 20 000 ľudí objavili v masovom hrobe pri ukrajinskom meste Odesa. Predpokladá sa, že ide o obete stalinských čistiek, uviedli v pondelok historici, ktorých cituje tlačová agentúra AFP.

Počet obetí zaraďuje tento masový hrob k najväčším, aké sa dosiaľ našli na Ukrajine. Hrob sa nachádza neďaleko odeského letiska. K objavu došlo v priebehu augusta počas stavebných prác.
Pozostatky tiel sú v hrobe naukladané v piatich vrstvách. Odborníci sú presvedčení, že títo ľudia boli popravení v 30. rokoch 20. storočia, v čase známom ako Veľký teror, ktorý rozpútal vtedajší sovietsky vodca Josif Stalin.

„Keď dokončíme exhumáciu, rozhodneme sa, čo spravíme s týmto miestom. Samozrejme, plánujeme tu vytvoriť pamätník,“ vyhlásil starosta Odesy Gennadij Truchanov. V tejto oblasti už v predošlých rokoch došlo k objavu niekoľkých masových hrobov. Národnosť väzňov, ako aj údajné zločiny, za ktoré boli popravení, zostávajú stále neznáme.

Podľa odhadov historikov boli počas stalinských represálií uväznené alebo popravené v gulagoch státisíce Ukrajincov. Jednou z najznámejších popravných lokalít je les neďaleko dediny Bykivnia na predmestí ukrajinského hlavného mesta Kyjev, kde boli v rokoch 1937-1941 zahrabané desaťtisíce obetí. Milióny Ukrajincov zomreli tiež v rokoch 1932-1933 počas hladomoru, ktorý Kyjev považuje za genocídu zorganizovanú Stalinom.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Objavili masový hrob zo stalinskej éry: Obsahuje 20 000 obetí

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne