eReport.sk
Ján Hrubala. Foto: tasr

Obhajca z kauzy Mýtnik: Predseda senátu ŠTS Hrubala je zaujatý! Takéto sú dôvody

 Výsluchom vyšetrovateľky prípadu Mýtnik Moniky B. pokračuje v pondelok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, hlavné pojednávanie v tejto kauze. Obžalobe z ekonomickej a korupčnej trestnej činnosti v nej čelí šesť osôb, medzi nimi aj podnikateľ Jozef B., jeho syn Jozef B. či bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko K. Ešte pred jej výsluchom obhajca Jozefa B. Michal Mandzák vyslovil neúspešne námietku zaujatosti voči predsedovi senátu ŠTS Jánovi Hrubalovi.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Orbán sa toho pred lídrami krajín EÚ nebál:
  2. Nebolo by to prvýkrát
  3. Kolíkovej právny štát

Sfalšované listiny

Súvisí so znaleckým posudkom Jiřího Jelínka z Ústavu súdneho inžinierstva (ÚSI) v Žiline, ktorý tvrdí, že informačné systémy dodané firmou Allexis pre finančnú správu (FS) nemali hodnotu 53,8 milióna eur, ale len 8,7 milióna eur. Podporil tak tvrdenie obžaloby, že boli predražené.

„Obhajoba má k dispozícii listinné dôkazy, ktoré nasvedčujú, že svedok Jelínek na hlavnom pojednávaní 12. septembra 2023 klamal v priamom prenose a predložil sfalšovaný cenník…Vstupné údaje a ceny si do svojho znaleckého posudku vymyslel,“ vysvetlil Mandzák.

Obhajca vyčítal predsedovi senátu, že napriek podozreniam, ktoré vyslovil po výsluchu znalca v novembri 2023, nevykonal ani jeden úkon na preverenie, či dochádzalo k falšovaniu a pozmeňovaniu dôkazov, a tým spáchaniu trestného činu.

Zaujatosť Hrubalu

„Som presvedčený, že je to prejav zaujatosti, čo súvisí s jeho vystupovaním na rôznych mítingoch a podujatiach, kde sa snaží o zachovanie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Nemohol dopustiť, aby sa preukázalo, že znalci prokuratúry predkladajú pozmenené dôkazy. Takto sa nespráva žiadny sudca ústavného, najvyššieho či špecializovaného súdu, pričom títo sudcovia primárne prichádzajú do kontaktu s ÚŠP, teda našou protistranou,“ zdôraznil Mandzák.

Senát ŠTS námietke zaujatosti nevyhovel. Ako Hrubala reagoval, v prípade pár mediálnych výstupov vyslovil iba názor k novele Trestného zákona a vyslovil by ho aj v pripomienkovom konaní, ak by nejaké bolo.

Tvrdí, že ako štatutárny zástupca ŠTS má právo vyjadriť sa k téme, ktorá súvisí s oblasťou jeho pôsobenia. Mandzák zahlásil sťažnosť voči uzneseniu súdu.

Politický proces

Obžaloba v kauze Mýtnik sa týka porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločinu prijímania úplatku.

V jednom skutku bola ustálená škoda prevyšujúca sumu 45 miliónov eur. V procese, ktorý sa začal v októbri v roku 2022, čelí obžalobe aj podnikateľ Martin B., Milan G. a Miroslav S. Podľa obhajcov je obžaloba absurdná, „postavená na vode“ a ide o politickú objednávku.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Obhajca z kauzy Mýtnik: Predseda senátu ŠTS Hrubala je zaujatý! Takéto sú dôvody

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre