eReport.sk
Ľuboš Blaha (Smer-SD)
Ľuboš Blaha (Smer-SD). Foto: tasr

Obetí covidu na Slovensku bolo ďaleko viac, šokuje Blaha. Odvoláva sa na britský The Economist

“Je hrubou chybou vyčítať Igorovi Matovičovi a tejto vláde, že kvôli nej zomrelo 12 400 ľudí… Zomrelo ich totiž ďaleko viac,” uviedol v nedeľu večer na sociálnej sieti podpredseda strany Smer-SD, Ľuboš Blaha. Politik sa pritom odvoláva na na známy britský časopis The Economist. Ako Blaha spresnil, The Economist používa model nadmerných úmrtí v porovnaní s minulými rokmi.

“Podľa odhadov britského časopisu The Economist na Slovensku v dôsledku pandémie zomrelo vyše 17 tisíc ľudí. To nehovorím ja, ale ich milovaný neoliberálny magazín!,” informuje na sociálnej sieti Blaha s tým, že toto nové číslo, ktoré je približne o 5000 obetí vyššie, ako oficiálne slovenské štatistiky, neznamená, že išlo o ľudí, ktorí museli nevyhnutne zomrieť na covid. “Mohli zomrieť na nedostatočnú zdravotnú starostlivosť o iné choroby – kvôli neschopnosti štátu ľudia umierali dramaticky viac na onkologické či srdcovocievne choroby,” spresňuje smerák.

Sme najhorší v Európe, tvrdí smerák

Blaha ďalej uvádza, že podľa prepočtov The Economist od chvíle, kedy Matovič prebral na jeseň riešenie pandémie, zomieralo o 200 až 400 ľudí týždenne viac, než sa u nás oficiálne vykazovalo. “Celkovo teda na Slovensku nezomrelo jedno malé mesto, ale jedno stredne veľké mesto. Nie Stupava, ale Malacky. Nie Sabinov, ale Snina. Toto je výsledok Matovičovho babráctva. Sme najhorší v Európe,” skonštatoval opozičný politik.

“Vyše 17 tisíc obetí fatálnych zlyhaní vlády, počnúc násilným testovaním, pokračujúc plačkaním pred Vianocami a končiac tým, ako nechali napospas pacientov s rakovinou či inými chorobami. Zlyhali na plnej čiare,” rozmieňa ďalej Blaha situáciu na drobné .

Expremiér sa vraj pri Sputniku hlúpo vyhovoril

Opozičník vo svojom statuse otvoril aj tému ruskej vakcíny, pričom ani tu kritikou vlády nešetril: “Dnes nevedia ani len dať ľuďom Sputnik – tým, čo ho chcú. Seniorom. Matovič predvádza divadlo, že by to chcel urobiť, ale nechce to jeho vlastný minister zdravotníctva z OĽaNO. Pri všetkej úcte, ak si nevie Lengvarský preveriť, že v Rusku od 28. decembra 2020 platí, že Sputnikom sa očkujú aj seniori nad 60 rokov, tak je buď mentálne retardovaný alebo pácha sabotáž. V oboch prípadoch ho Matovič ako svojho nominanta musí stiahnuť. Ale čo čakáte od Matoviča, ktorý až tak veľmi bojuje za Sputnik, že Rusom ani nebol schopný zaplatiť a keď si mal Sputnik sám pichnúť, tak sa hlúpo vyhovoril, že so Sputnikom ako minister nebude môcť cestovať – čo je klamstvo, pretože ako minister môže cestovať aj so Sputnikom.”

Hegera s Matovičom nazval tragédmi

Blaha si v závere statusu vo svetle nových faktov neodpustil podozrievavý tón: “Covid ukázal pravú tvár Západu. Zisky sú dôležitejšie ako život. Slobodná diskusia je zakázaná. Sputnik sabotovaný. A štatistiky ohýbané. Výsledkom je smrť. V genocidálnych rozmeroch. Na Slovensku je to vyše 17 000 ľudí. A Heger s Matovičom sú celí vyrehlení a odkazujú nám, že sa máme skvele. Povedzte – existuje niečo arogantnejšie ako títo dvaja tragédi?”

Zdroj: fb/lblaha

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport