eReport.sk
Na snímke Kostol Najsvätejšieho Srdca poškodený po zemetrasení v Les Cayes na Haiti v sobotu 14. augusta 2021.
Na snímke poškodený kostolv Les Cayes. Foto: tasr/ap

Obete silného zemetrasenia na Haiti rátajú v stovkách! Otrasy takmer zrovnali so zemou mestá

Najmenej 304 obetí na životoch si vyžiadalo silné zemetrasenie, ktoré v sobotu zasiahlo karibskú ostrovnú krajinu Haiti. Po otrasoch s magnitúdou 7,2 hlásia tiež 1800 zranených a zničenie stoviek domov, informovala agentúra AP.

K zemetraseniu došlo v juhozápadnej časti najchudobnejšej krajiny západnej hemisféry, asi 125 kilometrov západne od husto obývanej metropoly Port-au-Prince. Obyvatelia pri otrasoch ráno miestneho času vybiehali do ulíc, aby sa dostali do bezpečia, a následne pomáhali zachraňovať ľudí spod trosiek domov či hotelov.

Je to pre Haiti ďalšia pohroma

Otrasy zeme takmer zrovnali so zemou niektoré mestá a vyvolali tiež zosuvy pôdy, ktoré sťažujú záchranné práce. Do sobotňajšieho večera na ostrove zaznamenali šesť dotrasov s magnitúdou nad 5,0 a deväť nad 4,0.

Zdroj: youtube.com

Zdroj: youtube.com

Nové silné zemetrasenie je ďalšou pohromou pre Haiti, kde pri ničivých otrasoch v roku 2010 zahynulo podľa odhadov vyše 200.000 ľudí. Krajinu aktuálne okrem prehlbujúcej sa chudoby sužuje pandémia koronavírusu, keď dostala prvú dodávku darovaných vakcín len minulý mesiac, a politická kríza po nedávnom zavraždení prezidenta Jovenela Moisa.

Premiér vyhlásil na mesiac núdzový stav

Haitský premiér Ariel Henry oznámil, že vláda sa rýchlo snaží dostať pomoc do oblastí, kde sú zdevastované mestá a nemocnice preťažené prichádzajúcimi pacientmi. V celej krajine tiež vyhlásil na mesiac núdzový stav a uviedol, že po zistení rozsahu škôd požiada o zahraničnú pomoc. Tú už prisľúbili USA, Argentína či Čile.

Mimoriadne postihnuté je mesto Les Cayes na juhozápadnom pobreží Haiti. Civilná obrana oznámila, že čiastočný prieskum ukázal v krajine celkovo najmenej 860 zničených a vyše 700 poškodených domov. Škody hlásia tiež na nemocniciach, školách, úradoch i kostoloch.

Táto situácia by sa mohla zhoršiť začiatkom budúceho týždňa, keďže podľa predpovedí by mala Haiti v pondelok večer alebo v utorok ráno zasiahnuť tropická búrka Grace.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Obete silného zemetrasenia na Haiti rátajú v stovkách! Otrasy takmer zrovnali so zemou mestá

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti