eReport.sk
ľudia nakupujú v potravinách na Slovnaftskej ulici v Bratislave 2. januára 2021.
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Obchody sa zatiaľ nezatvárajú. Návrh na zatvorenie obchodov v nedeľu majú predkladatelia dopracovať

Obchody sa zatiaľ nezatvárajú. Návrh novely Zákonníka práce skupiny poslancov Národnej rady (NR) SR, ktorá mala priniesť zatvorenie obchodov väčšinu nedieľ v roku, vrátili poslanci predkladateľom na dopracovanie. Veľkou väčšinou vo štvrtok schválili súvisiaci procedurálny návrh Juraja Blanára (Smer-SD).

Mohlo by vás zaujímať

  1. Jednota Ukrajiny a USA sa rozpadá
  2. Poslanci NR SR
  3. Zatvoriť v nedeľu obchody, či nezatvoriť?

Navrhujú niekoľko výnimiek

Poslanci navrhujú v novele niekoľko výnimiek zo zákazu, a to z dôvodu umožnenia zvýšenia tržieb a zásobenia obyvateľstva pred začiatkom školského roku a pred Vianocami. Pôjde o poslednú nedeľu pred začiatkom školského roka a tri adventné nedele.

Okrem toho navrhujú vypustenie zákazu predaja pre viacero sviatočných dní, a to 1. mája, 8. mája, 29. augusta a 1. septembra. V týchto dňoch bude možné otvoriť maloobchodné prevádzky a umožniť tak predaj tovaru spotrebiteľovi. Ak však niektorý z týchto dní pripadne na nedeľu, pôjde o voľný deň.

Novela Zákonníka práce v roku 2017 zaviedla do praxe zatvorenie predajní počas sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja, celkovo 15,5 dňa v roku. Zamestnávatelia počas týchto dní nemôžu zamestnancom nariadiť a ani s nimi dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi a s tým súvisiace práce. Z pravidla existujú aj výnimky, napríklad čerpacie stanice, lekárne, predajne na letiskách či staniciach.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Obchody sa zatiaľ nezatvárajú. Návrh na zatvorenie obchodov v nedeľu majú predkladatelia dopracovať

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti