Protipandemické opatrenia, ktoré včera priniesla vláda a začnú platiť už od tejto soboty, spôsobujú vrásky na čele obchodníkom a podnikateľom. Slovensko čaká totiž miernejšia verzia lockdownu a všetci máme v živej pamäti, ako to vyzeralo v obchodoch počas prvej vlny.
Zväz obchodu Slovenska hovorí o mimoriadne náročnej situácii. „Očakávame zvýšený záujem zákazníkov a budeme sa musieť s tým vyrovnať nielen vo vzťahu k zákazníkom, ale aj mimoriadnymi aktivitami vo vzťahu k dodávateľom potravinárskeho tovaru,“ upozornil prezident zväzu Martin Katriak. Ako to vyzeralo v obchodoch hneď ráno po tom, ako vláda večer oznámila, čo nás najbližšie týždne čaká, dokladujú viaceré fotografie na sociálnych sieťach. Ľudia opäť vyrazili na nákupy, aby sa stihli zásobovať. V prvej vlne tak určitý čas nebolo v obchodoch dostatok múky, droždia či dezinfekčných prípravkov.
„Poznamenávame, že síce uznesenie vlády SR ponechalo otvorené na príslušné obdobie všetky obchody, ale spotrebitelia môžu chodiť iba do obchodov s potravinami, do drogérií, do lekární a do trafík. Ostatné obchody budú síce otvorené, ale zákazník tam vstúpiť nebude môcť,“ zdôraznil Katriak. Niektorí obchodníci tak zrejme na prvý týždeň zavrú svoje prevádzky. Podľa ministra hospodárstva ide o obeť, ktorú treba prijať, aby bolo lepšie. „Dohodli sme sa, že nedochádza k ďalšiemu zatváraniu ekonomiky. To znamená, že jeden týždeň nebudú síce ľudia chodiť nakupovať, ale už ten ďalší týždeň máme šancu, že hospodársky život bude fungovať tak, ako doteraz,“ povedal na brífingu Richard Sulík.
Peter Serina z Podnikateľskej aliancie Slovenska však upozorňuje, že i tak to bude pre podnikateľov veľká strata. „Myslím si, že by sa mal štát zamyslieť nad tým, či tie schémy pomoci, ktoré sa týkajú zníženia obratov a prepadu obratov či by to nebolo dobré navýšiť.“ Rovnako upozornil na to, čo bude so zamestnancami, ktorí sa nedajú otestovať a zostanú dobrovoľne v karanténe. „Môže sa stať, že z tohto dôvodu budú musieť byť podniky zavreté,“ zdôraznil Serina. „Podnikatelia ani ľudia si nevymysleli koronavírus. Nikto si ho nevymyslel, ale reálne je tu. Štát by mal preto spraviť také opatrenia, aby ľudia dokázali prežiť túto situáciu a aby vedeli neskôr znova naštartovať či už podnikanie, alebo iné aktivity.“
Zdroj foto: tasr, facebook
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Obchodníci bijú na poplach. Budeme sa biť o kúsok chleba?