eReport.sk
Foto: tasr

Obavy Blanára o vládu: Všetko to má pod palcom Matovič

Súčasná vláda je stále vládou Igora Matoviča. Pozície si vymenili rošádou, no kompetencie im ostali. Skonštatoval to podpredseda Národnej rady SR a Smeru-SD Juraj Blanár v piatkovej diskusii k programovému vyhláseniu vlády. Riadenie štátu pod vedením Matoviča bolo podľa Blanára zlyhaním aj ostatných členov koalície a vlády. V pléne predložil pozmeňujúci návrh uznesenia k vládnemu programu, ktorý dopredu strana Smer-SD avizovala.

„Nové PVV museli predložiť preto, lebo vláda Igora Matoviča bola neudržateľná,” skonštatoval. Namieta, že nový premiér Eduard Heger v úvode diskusie ďakoval Matovičovi a odignoroval, čo všetko za uplynulý rok spôsobil. Matovičovu vládu označil za vládu chaosu. Keďže sa podľa neho kompetencie v rekonštruovanom kabinete nezmenili, obáva sa, že ani vláda pod vedením Hegera nebude iná.

Prečo nezahrnuli dôsledky pandémie?

Blanár rešpektuje, že vláda predložila podobný program ako pred rokom. Namieta však, že doň nezahrnula dôsledky pandémie. Tvrdí pritom, že práve vláda nesie zodpovednosť za tieto dôsledky vo viacerých sektoroch a tiež určitú mieru zodpovednosti za úmrtia na ochorenie COVID-19. Spochybňuje častú deklaráciu transparentnosti v PVV, keďže podľa neho vláda často konala v rozpore s tým. Ako príklad uviedol obsadzovanie pozícií prednostov okresných úradov či neskoré zverejňovanie plánu obnovy.

Uznesením, ktoré Blanár predložil, chce Smer-SD docieliť vyslovenie znepokojenia NR SR nad tým, že vláda vo svojom programe odignorovala tragické udalosti a ekonomické, sociálne aj finančné dôsledky pandémie. Navrhujú i zrušenie plošného testovania, okamžité hlasovanie o predlžovaní núdzového stavu v NR SR a zriadenie parlamentnej komisie na preskúmanie zodpovednosti za negatívne javy v súvislosti s pandémiou.

Námietky voči plošnému testovaniu

Podobne sa vo faktických poznámkach vyjadrili aj ďalší členovia Smeru-SD a opozície. Namietali voči plošnému testovaniu aj núdzovému stavu. Dušan Jarjabek doplnil, že súčasná vláda má nízku dôveru ľudí a nedôverujú si ani členovia kabinetu medzi sebou. Problém vidí aj v strate dôvery ľudí voči inštitúciám. Vládna koalícia je podľa neho založená len na nenávisti voči Smeru-SD a jeho voličom. Koalícia na Blanárovo vystúpenie faktickými poznámkami nereagovala.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport