eReport.sk
Petr Fiala Foto: tasr

Novým českým premiérom by mal byť Fiala. Kto si ešte uchmatne vládny flek?

Prvé oficiálne rokovania medzi opozičnými stranami v ČR o vytvorení novej vlády sa začnú v utorok. Avšak už v pondelok bolo takmer rozhodnuté o niektorých postoch, napríklad o možnom predsedovi novej vlády Petrovi Fialovi (ODS), napísal v pondelok spravodajský server Seznam Zprávy.
      
Dôležitý bude aj post predsedu Poslaneckej snemovne, keďže zdravotný stav prezidenta Miloša Zemana môže skomplikovať vymenovanie novej vlády. V hre sú údajne šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a Marek Benda z ODS. Pre oboch sú však údajne v zálohe aj ministerské posty – u Pekarovej Adamovej ministerstvo práce a u Bendu spravodlivosť.
      
Post ministra financií zrejme pripadne Zbyňkovi Stanjurovi z ODS. Tejto strane totiž záleží, aby mala okrem premiéra aj tento post, i keď sa oň zaujímajú aj Starostovia.
      
Šéf Starostov Vít Rakušan je najhorúcejším kandidátom na ministra vnútra a zároveň podpredsedu vlády. Tieto informácie potvrdil sám Rakušan.
      
Bitka sa očakáva o ministerstvo priemyslu, kam by chceli Starostovia dosadiť Věslava Michalika – ak sa im ho nepodarí dostať na ministerstvo financií.
      
Ministerstvo obrany by mohlo pripadnúť buď Jane Černochovej z ODS, alebo Janovi Bartoškovi z KDÚ-ČSL.
      
TOP 09 má kľúčovú prioritu v ministerstve zdravotníctva, kam chce vyslať Vlastimila Válka, a ministerstve zahraničných vecí, kde by strana chcela vidieť Ondřeja Kolářa. Ministra zahraničných vecí by však radi menovali aj Starostovia – v talóne majú bývalého diplomata a primátora Hradca Králové Martina Dvořáka.
      
Podľa servera Seznam Zprávy sa do rokovaní určite premietne aj blížiace sa české predsedníctvo v EÚ v druhej polovici budúceho roka. Hovorí sa aj o zriadení nového ministerstva pre európske záležitosti. V tejto veci sa však očakáva odpor pomerne euroskeptickej ODS.
      
Koalícia SPOLU mala v programe aj vytvorenie nového postu národného bezpečnostného poradcu, aký majú napríklad aj Spojené štáty.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Novým českým premiérom by mal byť Fiala. Kto si ešte uchmatne vládny flek?

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport