tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Nový superliek na COVID z Izraela: Do 5 dní má vyliečiť z choroby

Izraelčania prišli s novou nádejou pre svet a zásadným zvratom v liečbe koronavírusu. V prvej fáze testovania experimentálneho lieku na chorobu COVID-19, ktorý nesie označenie EXO-CD24, sa vyliečilo 29 ťažko chorých pacientov z 30. Liek sa raz denne inhaluje, prvé výsledky boli poznať po troch až piatich dňoch.

Nový liek vyvinuli vo výskumnom centre Ichilov v Tel Avive. Po prvej fáze vedci ohlásili obrovský úspech a to až 94% úspešnosť liečby. Takmer všetci testovaní pacienti, ktorí mali ťažký priebeh choroby COVID-19, z nemocnice odišli po troch až piatich dňoch, píše web Times of Israel.

Upokojí imunitný systém

Liek, ktorý sa denne inhaluje niekoľko minút po dobu piatich dní, má zamedziť neprimeranej imunitnej reakcii, takzvanej cytokinovej búrke, kvôli ktorej umiera väčšina pacientov s ťažkým priebehom choroby. EXO-CD24 využíva exosomy čiže membránové vačky, ktoré prepravujú potrebné látky medzi bunkami. Vďaka nim sa do pľúc dostávajú potrebné bielkoviny CD24 a zaisťujú bunkovú komunikáciu.

„Táto bielkovina sa nachádza na povrchu buniek a hrá veľkú úlohu pri regulácii imunitného systému,“ vysvetlila Shira Shapirová, zamestnankyňa laboratória Arben, ktorá sa na vývoji lieku podieľa. Látka následne pomáha potlačiť cytokinovú búrku a upokojiť imunitný systém. „EXO-CD24 je podávaný lokálne, funguje široko a bez vedľajších účinkov. Je zameraný priamo na pľúca, “ dodala Shapirová.

Ešte musia testovať

Liek teraz prejde do ďalších testovacích fáz, úradníci tamojšej nemocnice ho však považujú za prelomový. Riaditeľ centra Ichilov Roni Gamza uviedol, že výskum je veľmi pokročilý a sofistikovaný. „Môže zachrániť pacientov s koronavírusom,“ vyhlásil a dodal, že je na výskumné centrum veľmi hrdý.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nový superliek na COVID z Izraela: Do 5 dní má vyliečiť z choroby

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku