eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Nový šéf archeoparku v Pompejach vyvolal nespokojnosť, padli aj demisie

Novým riaditeľom archeologického parku v Pompejach sa stal Gabriel Zuchtriegel, archeológ pôvodom z Nemecka. V sobotu jeho vymenovanie oznámil taliansky minister kultúry Dario Franceschini, podľa ktorého záujem o tento post malo ďalších 43 kandidátov, vrátane desiatich Netalianov. Uviedla to agentúra AP.

Zuchtriegel má skúsenosti s riadením podobných inštitúcií v Taliansku, keďže bol riaditeľom štátneho archeologického parku Paestum e Velia, zapísaného do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Na tento post nastúpil po tom, čo Taliansko v roku 2015 začalo presadzovať, že posty riaditeľov štátnych múzeí ponúkne zahraničným kandidátom. Táto zmena má priniesť nové nápady a prístupy k vedeniu kultúrnych inštitúcií. Ministerstvo kultúry uviedlo, že Zuchtriegel má od roku 2020 aj talianske občianstvo.

Nový šéf nie je každému po vôli

Vymenovanie 39-ročného Zuchtriegla však vyvolalo vo vedeckej rade archeoparku aj nespokojnosť. Svoju demisiu medzičasom oznámili dvaja z jej štyroch členov — vedci Stefano De Caro a Irene Bragantiniová, informoval denník Corriere della Serra. Na vysvetlenie uviedli, že spoluprácu s novým riaditeľom si nedokážu predstaviť.

Archeologické nálezy v ruinách Pompejí priniesli v posledných rokoch zaujímavé objavy a na ďalších lokalitách sa vykopávky ešte ani nezačali. Začiatkom roku 2015 aj samotný Zuchtriegel pracoval na projekte, ktorý zahŕňal i oblasť Pompejí.

V rozhovore pre taliansku štátnu televíziu RaiNews24 Zuchtriegel povedal, že jeho nové zamestnanie bude “veľkou výzvou”. Dodal, že je to jeho “životný sen” a “obrovská zodpovednosť”. Podľa jeho názoru sú Pompeje “živým miestom”, a to nielen s odkazom na nedávne objavy, ale aj na kultúrne podujatia, ktoré sa tam zvyknú konať.

Do Pompejí chodia milióny turistov

Pompeje, mesto zničené v roku 79 výbuchom sopky Vezuv, zažívaj podľa AP znovuzrodenie. Po rokoch, keď časti odkrytých lokalít poškodila erózia, vplyvy počasia či nedostatok údržby, Taliansku hrozilo, že príde o financovanie z Európskej únie. Podniklo však kroky, ktoré urobili z Pompejí mesto bezpečné pre svojich návštevníkov a atraktívne aj pre odborníkov. Pompeje patria k najviac navštevovaným turistickým lokalitám v Taliansku. V roku 2019, rok pred pandémiou, ktorá výrazne utlmila cestovný ruch, prilákali štyri milióny návštevníkov.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.