eReport.sk
Bývalý vojak britskej armády z radov Gurkhov, 43-ročný Hari Budha Magar, ktorý prišiel v Afganistane o obe nohy, sa minulý týždeň zapísal sa do dejín horolezectva
Bývalý vojak britskej armády z radov Gurkhov, 43-ročný Hari Budha Magar, ktorý prišiel v Afganistane o obe nohy, sa minulý týždeň zapísal sa do dejín horolezectva. Foto: FB/HariBudhaMagarDAK

Nový rekord v horolezectve. Everest zdolal bývalý vojak s amputovanými nohami

Nový rekord v horolezectve. Bývalý vojak britskej armády z radov Gurkhov, 43-ročný Hari Budha Magar, ktorý prišiel v Afganistane o obe nohy, sa minulý týždeň zapísal sa do dejín horolezectva, keď ako prvý človek s nohami amputovanými nad kolenami zdolal najvyššiu horu sveta Mount Everest. Uviedla to v nedeľu agentúra PA.

Budha Magar dorazil pod Everest 17. apríla, presne 13 rokov po tom, čo mu výbušné zariadenie v Afganistane odtrhlo obe nohy. Na dosiahnutie vrcholu však musel čakať do 19. mája a 18 dní bol nútený stráviť čakaním v základnom tábore, kým sa počasie neumúdri.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Počas výstupu na Mount Everest zomrel Američan, oznámili v utorok organizátori jeho expedície.
  2. Jean-Marie Volland v laboratóriu.
  3. Počas výstupu na Mount Everest zomrel Američan, oznámili v utorok organizátori jeho expedície.
  4. Počas výstupu na Mount Everest zomrel Američan, oznámili v utorok organizátori jeho expedície.

Počas výstupu on a jeho tím videli, ako z hory znášajú dve mŕtve telá.

Budha Magar odišiel z Nepálu, aby slúžil ako desiatnik v pluku Gurkov v britskej armáde. Pre PA povedal, že do svojich 19 rokov vyrastal v Nepále a videl, ako sa v odľahlých dedinách zaobchádzalo s postihnutými ľuďmi.

„Mnoho ľudí si tam stále myslí, že postihnutie je hriech z predchádzajúceho života,“ povedal.

Začal si opäť veriť a prestal piť

Po udalosti v Afganistane istý čas holdoval alkoholu a niekoľkokrát sa pokúsil spáchať samovraždu. Po tom, čo vyskúšal celý rad športov, začal si opäť veriť a prestal piť.

Pôvodne plánoval vyliezť na Everest v roku 2018, ale postihnutí ľudia to mali zakázané, aby sa znížil počet obetí medzi horolezcami. Bol jedným z tých, ktorí sa zaslúžili o zrušenie tohto zákazu.

Po návrate domov chce Budha Magar stráviť nejaký čas so svojou rodinou v Canterbury a vrátiť sa do Afganistanu na miesto, kde prišiel o nohy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nový rekord v horolezectve. Everest zdolal bývalý vojak s amputovanými nohami

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti