eReport.sk
zdroj: globsec.sk

Nový eurokomisár

Maroš Šefčovič je jeden z našich najvýznamnejších diplomatov. Diplomatickú kariéru začal po štúdiách na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave, kde dostal ponuku na štúdium na MGIMO v Moskve. Od roku 1989 pôsobil na Ministerstve zahraničných vecí ČSFR, od roku 1993 je zamestnancom Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky na rôznych postoch, vrátane diplomatických. Náš štát od roku 2004 zastupuje v Európskej únii, najprv ako stály zástupca SR, od roku 2009 ako eurokomisár pre rôzne oblasti, neskôr aj ako podpredseda Európskej komisie.

Začiatkom minulého mesiaca schválil Európsky parlament Slováka Maroša Šefčoviča na post komisára pre opatrenia v oblasti klímy. Vo funkcii nahradil Fransa Timmermansa, ktorý v auguste opustil Európsku komisiu.

Maroš Šefčovič poskytol rozhovor prestížnemu denníku Financial Times, ktorý nezabudol pripomenúť, že v Európskej komisii ho volajú „pán opravár“. Podarilo sa mu totiž uzavrieť s Londýnom dohodu a brexite. Na otázku ako sa mu podarilo dosiahnuť stabilnú dohodu so Spojeným kráľovstvom, dal jednoduchú odpoveď: „vďaka strategickej trpezlivosti“.

Hovoril aj o „skúške trpezlivosti“. Išlo o spor o hranice medzi Veľkou Britániou a Severným Írskom, ktoré vystúpilo z Únie spolu so Spojeným kráľovstvom, ale zostalo na jednotnom trhu, aby sa vyhlo obchodnej hranici na rozdelenom Írskom ostrove. V rámci dohody Spojené kráľovstvo kontrolovalo tovar vstupujúci do Írska z Veľkej Británie a zaviedlo obmedzenia na tradičné potraviny, napríklad na cumberlandské klobásy a syr Stilton. Ševčovič to nazval „klobásová vojna“.

Teraz bude riešiť rovnako závažnú úlohu: presadiť právne predpisy Európskej únie o zelenej dohode. Pre Financial Times povedal, že má v úmysle ísť podobnou cestou ako v pobrexitových rokovaniach, teda počúvať v prvom rade iných a zvažovať ich obavy. Tento raz však partnermi, ktorí budú testovať jeho strategickú trpezlivosť nebudú externí hráči, ale kolegovia v rámci Európskej únie. Časť predstaviteľov Únie totiž vyzýva na zmiernenie ekologickej regulácie vzhľadom na infláciu a geopolitické napätie.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nový eurokomisár

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php