eReport.sk

Nový britský premiér Starmer už úraduje: Predstavil mená kľúčových ministrov


Britský premiér Keir Starmer v piatok predstavil mená kľúčových ministrov svojho kabinetu. Za ministra zahraničných vecí vymenoval Davida Lammyho, rezort obrany povedie John Healey. Na čele ministerstva vnútra bude stáť Yvette Cooperová.

Starmer oznámil aj meno ministerky financií – stala sa ňou Rachel Reevesová. Rezort spravodlivosti povedie Shabana Mahmoodová.

Neochvejná podpora Ukrajiny

Lammy a Healey sa zaviazali, že budú pokračovať v podpore Ukrajiny, ktorá sa od februára 2022 bráni pred ruskou inváziou, a naliehať na prímerie v Pásme Gazy, kde zúri vojna medzi Izraelom a hnutím Hamas.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Maďarský premiér Viktor Orbán
  2. Maďarský premiér Viktor Orbán
  3. Ruský prezident Vladimir Putin
  4. Zaujímavé odlišnosti
  5. Trump sa predviedol ako zabávač

Lammy (51) prevzal rezort diplomacie po britskom expremiérovi Davidovi Cameronovi. Pred voľbami navštívil Spojené štáty, kde sa snažil nadviazať kontakty s predstaviteľmi Republikánskej strany. Schôdzku absolvoval aj s republikánskym exministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom.

Blízky priateľ Obamu

Nový britský minister zahraničných vecí má silné väzby na popredných predstaviteľov americkej Demokratickej strany a je priateľom exprezidenta Baracka Obamu. Bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa v roku 2018 označil za „neonacistického sociopata, ktorý nenávidí ženy“, pripomína agentúra Reuters. Počas májovej návštevy Spojených štátov Lammy povedal, že labouristi budú spolupracovať s Washingtonom bez ohľadu na to, kto vyhrá novembrové prezidentské voľby.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nový britský premiér Starmer už úraduje: Predstavil mená kľúčových ministrov

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: