eReport.sk
Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko, foto:tasr/ap

Novinári BBC sa snažia odhaliť proruských trollov. Verzia o platených farmách sa však nepotvrdila!

Redaktori spravodajskej televízie BBC analyzovali veľké proputinovské facebookové skupiny. V spolupráci s britským think-tankom Institute for Strategic Dialogue (ISD) analyzovali činnosť aj obsah týchto skupín s cieľom zmeniť vnímanie ruského prezidenta Vladimíra Putina vo svete. Prekáža im, že ľudia v týchto skupinách Putina vnímajú pozitívne. Otázkou však ostáva, či je úlohou novinára názory ľudí meniť, alebo ich len interpretovať a informovať o nich. Novinárom s analytikmi sa pri tom podarilo identifikovať desať veľkých skupín, ktoré označili za proputinovské.

Jednou z analyzovaných skupín je skupina s preloženým názvom „Vladimir Putin – vodca slobodného sveta“. Skupiny majú dohromady 650 000 členov. Obsah je vedený v niekoľkých jazykoch vrátane angličtiny, ruštiny, perzštiny, arabčiny, či khmerčiny. Za posledný mesiac výskumníci v skupinách identifikovali 16 500 príspevkov, na ktoré reagovalo viac ako 3,6 milióna používateľov Facebooku. Skupiny majú Putina vykresľovať ako hrdinu, ktorý sa postavil proti západu. Putin sa na jednotlivých snímkach „sebavedome prechádza, drží šteňatá, túžobne hľadí do kamery, salutuje vojakom a jazdí na rade divokých zvierat, vrátane medveďov a levov,“ píše BBC.

Organizované fake účty?

Výskumníci tvrdia, že sa im podarilo odhaliť viac ako 100 účtov, ktoré nemusia byť pravé a viaceré z nich môžu byť vedené jednou osobou. Má sa jednať hlavne o správcov skupín, ktorí majú mať v skupinách aj druhý účet. Takéto účty sa vraj navzájom sledujú, posielajú si priateľské správy a vymieňajú si emotikony. V skupinách sú aj profily, ktoré sa javia byť profilmi ruských bezpečnostných služieb a úradov, alebo boli vyhodnotené ako falošné.

„Prevádzkovanie duplicitných účtov môže byť porušením pravidiel Facebooku,“ uvádza ISD. Vedúci výskumník Mousatafa Ayad naviac tvrdí, že ide o takzvaný ,,astroturfing“ – teda internetovú operáciu, do ktorej je zapojených viac profilov a ktorej cieľom je vytvoriť dojem širšej občianskej podpory. Pomocou tejto operácie sa ,,vytvára zdanie širokej podpory pre Putina a Kremeľ v tieni invázie a spolieha sa na neautentické svedectvá, aby dosiahla svoj cieľ“, uvádza ISD.

Môže sa jednať o bežných podporovateľov s názorom?

Európska únia a Severná Amerika ani zďaleka nepredstavujú celý svet. Podpora Putina je napríklad v Ázii vnímaná pozitívnejšie, resp. normálnejšie ako v našich končinách a výskumníci by v prípade takejto analýzy mali rátať aj s možnosťou, že väčšina členov skupín je jednoducho opísateľná ako neorganizovaná skupina podporovateľov ruského prezidenta, vyjadrujúcich svoj názor v slobodnom svete.

Redaktori BBC sa podľa svojich slov s niektorými správcami skupín pokúsili spojiť, ale väčšinou nemali veľa šťastia. „Raj z Kene, ktorý je členom niekoľkých proputinovských skupín a má na konci svojho facebookového mena ,,Putin“, redaktorom zdvihol telefón. V krátkom rozhovore nazval Putina ,,skvelým lídrom“, ale povedal, že o vojne hovoriť nechce. Na ďalšie e-mailové otázky, v ktorých sa ho redaktori pýtali na jeho záujem o Rusko, neodpovedal. Hasmik, ktorá je z Arménska a tvrdí, že je novinárka, teraz pomáha spravovať šesť proputinovských skupín. Na otázku, ako sa k tomu dostala, odpovedala, že skrze ľudí, ktorí to robili skôr ako ona. Hovorí, že peniaze za spravovanie skupín nedostáva,“ píše k téme portál medialne.trend.sk.

Neurčitá reakcia Facebooku

Samotná spoločnosť Meta, pod ktorú spadá aj sociálna sieť Facebook nepotvrdila, ani nevyvrátila verziu o platených proruských trolloch, ktorú sa snažia na Slovensku šíriť napríklad aj vládni politici ako premiér Eduard Heger (OĽANO), alebo prezidentka Zuzana Čaputová.,,Pokračujeme v dôrazných opatreniach, aby sme zabránili šíreniu dezinformácií súvisiacich s krízou na Ukrajine,“ povedal k téme hovorca materskej spoločnosti Meta.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Novinári BBC sa snažia odhaliť proruských trollov. Verzia o platených farmách sa však nepotvrdila!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti