eReport.sk
V Berlíne zrušili všetky lety! Štrajk "vypol" tamojšie letisko
Na archívnej snímke z 20. mája 2020 pohľad na letisko Tegel v Berlíne. Foto: tasr/dpa

Nové berlínske letisko otvorilo vládny terminál

Príletom spolkovej ministerky poľnohospodárstva Julie Klöcknerovej z Luxemburska otvorilo nové letisko v nemeckej metropole Berlín v stredu svoj vládny terminál.

Terminál bude slúžiť pre lety prezidenta, kancelárky a ministrov. Zároveň pôjde o novú vstupnú bránu Berlína pre návštevy zahraničných štátnikov, uviedla agentúra DPA. Otvorenie vládneho terminálu sa uskutočnilo pred oficiálnym spustením prevádzky nového Letiska Berlin-Brandenburg (BER), ktoré sa uskutoční 31. októbra. Počas uplynulých 26 rokov využívali nemecké vládne lietadlá Letisko Berlín-Tegel, ležiace severozápadne od centra mesta. Toto letisko zatvoria 8. novembra.

Vzdali Letisku Berlín-Tegel poctu

Vládna letka stále zostáva na Letisku Kolín/Bonn, ale plánuje sa jej presun do Berlína – nie však skôr než koncom tohto desaťročia, uvádza DPA. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí v stredu na Twitteri vzdalo Letisku Berlín-Tegel poctu po ostatnej ceste šéfa nemeckej diplomacie Heika Maasa. „Letisko Berlín-Tegel ich zažilo všetkých – britskú kráľovnú Alžbetu II. v roku 1992, amerického exprezidenta Baracka Obamu v roku 2016, ako aj nespočetné množstvo VIP osobností a štátnych návštev,“ uviedol rezort.

Otvorenie nového vzdušného prístavu mešká

Nový vzdušný prístav BER je situovaný na juhovýchodnom okraji hlavného mesta. Jeho otvorenie však mešká deväť rokov, výstavba sa predražila o najmenej šesť miliárd eur a nepodarilo sa dodržať šesť termínov otvorenia. Nachádza sa pri staršom Letisku Berlin-Schönefeld, ktoré bolo včlenené do nového areálu ako Terminál 5.

Zdroj: tasr, foto: tasr:dpa


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nové berlínske letisko otvorilo vládny terminál

Najnovšie