eReport.sk
Ľudovít Ódor a jeho noví spolupracovníci počas slávnostného vymenovávania členov novej vlády. Foto: tasr
Ľudovít Ódor a jeho noví spolupracovníci počas slávnostného vymenovávania členov novej vlády. Foto: tasr

VIDEO Nová vláda je na svete: Prezidentka vymenovala premiéra Ódora a všetkých ministrov


Nová vláda je na svete! Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v pondelok predpoludním vymenovala vládu odborníkov na čele s Ľudovítom Ódorom. Ten ako prvý zložil slávnostný sľub.

Nový premiér si po slávnostnom vymenovaní prevzal od svojho predchodcu Eduarda Hegera Úrad vlády SR.

Ľudovít Ódor ešte pred svojím menovaním priblížil, že zostavu členov vlády vyberal spoločne s prezidentkou. „Dohodli sme sa, že mám právo veta,“ načrtol. S väčšinou kandidátov na ministrov hovoril on. Tím je podľa neho veľmi dobre vyskladaný. Za dôležité považuje upokojiť situáciu, hovoriť kultivovane a hľadať prieniky.

Prezidentka vymenovala novú vládu odborníkov.

Zdroj: youtube/ta3

Poďakovala prichádzajúcim i odchádzajúcim

Prezidentka členom vlády po ich vymenovaní najskôr zablahoželala. „Vaše sny a vaše životné dráhy smerovali inam. Na vašej profesijnej ceste ste si už dávno získali rešpekt svojou odbornosťou a svojou prácou. Spojila vás pre túto chvíľu úplne iná vec. A to ochota v neľahkej spolitickej a spoločenskej situácii pomôcť našej vlasti. Upokojiť rozhádanú a unavenú spoločnosť a priviesť našu krajinu k férovým parlamentným voľbám,“ povedala prezidentka v príhovore novým členom kabinetu.

Zuzana Čaputová dodala, že „údelom vlád odborníkov je, že sa dostávajú k slovu až vo chvíli, keď sa neponúka iné ústavné riešenie“. „Na Slovensku nadišla chvíľa pre túto vládu v okamihu, keď už nedokázal pokračovať vo svojej práci tím povereného predsedu vlády Eduarda Hegera,“ povedala prezidentka. Ocenila však, že vláda Eduarda Hegera pripravila mnohé dôležité reformy.

Nová vláda môže začať pracovať

 Vicepremiérkou zodpovednou za plán obnovy a využívanie eurofondov sa stala Lívia Vašáková. Na post ministra financií nastúpil Michal Horváth.

Kreslo ministra obrany obsadil Martin Sklenár. Novým ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí je Miroslav Wlachovský. Ministrom vnútra je Ivan Šimko.

Za ministra hospodárstva prezidentka vymenovala Petra Dovhuna. Ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa stal Jozef Bíreš.

Novým ministrom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie je Peter Balík. Ministerstvo dopravy prevezme Pavol Lančarič.

Za ministra zdravotníctva prezidentka vymenovala Michala Palkoviča. Ministrom školstva, vedy, výskumu a športu sa stal Daniel Bútora. Novou ministerkou kultúry je Silvia Hroncová.

Ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny sa stala Soňa Gaborčáková. Ministerstvo spravodlivosti povedie Jana Dubovcová. Miesto ministra životného prostredia obsadil Milan Chrenko.

Zdroj: ereport, tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Nová vláda je na svete: Prezidentka vymenovala premiéra Ódora a všetkých ministrov

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne