eReport.sk
foto: shutterstock

Nová štúdia o Ivermektíne nesľubuje zázraky. Bukovský nesúhlasí


Ivermektín, ktorý pôvodne slúžil ako antiparazitikum, bol a stále je medzi niektorými ľudmi považovaný za liek na COVID-19. Nedávna štúdia však naznačuje, že zázrak v liečbe sa zrejme nekoná. Ivermektínom sa pritom začalo liečiť už aj v slovenských nemocniciach.

Nedávna štúdia naznačuje, že z ivermektínu nebude superzbraň na COVID-19. – Foto: wikipedia

Na štúdiu, ktorej sa zúčastnilo 400 pacientov, upozornil český vedec Lukáš Neumann, ktorý pôsobí v Oxforde. „Na rozdiel od predchádzajúcich štúdií, táto je podstatne väčšia, je randomizovaná, plne zaslepená a kontrolovaná placebom. Pri prvých príznakoch COVID-19 bralo doma 200 pacientov päťdennú liečbu ivermektínom a 200 pacientov bralo päť dní placebo. Samozrejme ani lekári ani pacienti nevedeli, či berú liek alebo placebo,“ vysvetlil vedec s tým, že vo výsledku nebol medzi pacientmi žiadny merateľný rozdiel.

Do troch týždňov plne vyzdravelo 164 pacientov s ivermektínom a 154 pacientov s placebom. 16 pacientov s ivermektínom a 13 pacientov s placebom muselo znovu vyhľadať lekára a štyria pacienti s ivermektínom a šesť pacientov s placebom skončili v nemocnici. „Čo je teda takmer isté je, že ivermektín nie je žiadny zázračný liek, pretože takýto liek by celkom iste vykazoval oveľa väčšiu úspešnosť,“ dodáva vedec.

Lekár Igor Bukovský má na ivermektín iný názor, ako niektorí jeho kolegovia. – Foto: SITA

S tým, že ivermektín nefunguje pri liečbe COVID-19 nesúhlasí slovenský lekár Igor Bukovský, ktorý má dlhodobo iný názor na pandémiu koronavírusu nielen ako naši politici, ale aj ako jeho niektorí kolegovia. „Čo sa týka ivermektínu, tam hrá úlohu čas, kedy sa ten liek nasadí. U niekoho je kľúčové, aby sa to podalo v ranej fáze rozvoja včasných klinických príznakov. Evidentne sú ľudia, ktorým to zafunguje aj v ťažkom stave. U mnohých ľudí, to má aj preventívny účinok,“ tvrdí Bukovský s tým, že o tom prečo u niekoho ivermektín zafunguje rozhoduje viacero faktorov. Jedným z nich je napríklad podľa lekára aj črevná mikroflóra.

Na strane používania ivermektínu je napríklad aj anesteziológ Pavol Török, ktorý s ním má dobré skúsenosti. Naopak napríklad primár z nemocnice v Považskej Bystrici Milan Kulkovský ale i primárka z bratislavských Kramárov Alena Koščálová sú zdržanlivejší.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nová štúdia o Ivermektíne nesľubuje zázraky. Bukovský nesúhlasí

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre