eReport.sk
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Foto: tasr/ap

Nová šéfka nemeckej diplomacie: Na základe súčasného stavu nemôže byť Nord Stream 2 povolený!

Kontroverzný plynovod Severný prúd 2 (Nord Stream 2) nemôže byť v súčasnosti schválený, pretože nespĺňa požiadavky európskej energetickej legislatívy, uviedla v nedeľu nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Informovala o tom agentúra DPA.

Strany novej nemeckej vlády sa v koaličnej zmluve dohodli, že pre energetické projekty platí európske energetické právo. „A to znamená, že na základe súčasného stavu nemôže byť tento plynovod povolený, keďže nenapĺňa pravidlá európskeho energetického práva a nie sú tak či tak vyriešené bezpečnostné otázky,“ povedala Baerbocková v televízii ZDF.

V súvislosti s napätím medzi Ukrajinou a Ruskom šéfka nemeckej diplomacie dodala, že USA a predošlá vláda v Berlíne sa zhodli, že „pri ďalších eskaláciách nemôže tento plynovod vstúpiť do prevádzky“.

Plynovod vedúci z Ruska cez Baltské more do Nemecka bol dokončený pred niekoľkými týždňami. Povolenie na jeho prevádzku musí ešte vydať nemecký spolkový úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý má na rozhodnutie čas do začiatku januára.

Baerbocková zo strany Zelených sa v kampani pred nemeckými parlamentnými voľbami vyslovovala proti tomuto plynovodu, nový nemecký kancelár, sociálny demokrat Olaf Scholz v tejto otázke zatiaľ nezaujal jednoznačné stanovisko, dopĺňa DPA.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2) visí nad namaľovanou mapou 16. novembra 2021 v nemeckom Lubmine.
  2. Vladimir Putin a Joe Biden počas videohovoru. Foto: tasr/ap
  3. šéf Smeru Robert Fico (uprostred).
  4. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nová šéfka nemeckej diplomacie: Na základe súčasného stavu nemôže byť Nord Stream 2 povolený!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti