eReport.sk
Jiřina Bohdalová, foto: profimedia

Nová kniha o Jiřine Bohdalovej: Čo prezradili jej priatelia?

Na trhu vyšli krátko pred jej deväťdesiatymi narodeninami dve knihy. Jedna sú oficiálne memoáre Jiřiny Bohdalovej (89), druhá rozhovorová s jej najbližšími pod názvom Vždy úprimná Jiřina Bohdalová. V práve v tej padá na herečkin účet jedna perla za perlou.

Autor knihy Vždy úprimná, spisovateľ Petr Macek, sa s herečkou dohodli, že osloví zhruba šesťdesiatku jej rodinných príslušníkov, kolegov a priateľov a zo vzniknutých rozhovorov zostaví naozaj unikátnu publikáciu. O herečke sa rozrozprávali jej sestra Jaroslava, dcéra Simona Stašová, vnuk a spolužiaci z DAMU – Rudolf Jelínek a Dalimil Klapka. Prehovorili aj kolegovia z divadiel, herc, s ktorými sa často objavovala pred kamerou. „V knihe zaznejú veselé historky z nakrúcania. Jiřina je osobnosť, ktorá príbehy doslova priťahuje a snáď každý s ňou niečo zaujímavé zažil,“ tvrdí autor knihy Petr Macek.

Striptéra už nikdy

Na ďalekých cestách s Amforou sa vraj okolo Bohdalovej motali muži. „V Chile sa do nej platonicky zamiloval majiteľ viníc Tarapaca Don Mario. Hoci si jazykovo vôbec nerozumeli, no boli v podobnom veku, a doslova im šľahali plamienky z očí. To bolo veľmi pekné,“ hovorí jej známy Salava. Nie vždy však boli tieto príhody príjemné. Martin Dejdar v publikácii Vždy úprimná spomína na jeden trapas. „Boli sme s Amforou v Chicagu, približne v roku 2002, bol máj a Jiřina mala narodeniny. Vtedy mala sedemdesiatku. Miestna česká komunita jej usporiadala prekvapenie, o ktorom nikto z nás nevedel. Zišli sme sa asi tridsať členov divadla a ďalšia päťdesiatka krajanov. V sále, kde sa to odohrávalo, sa vytvoril kruh, uprostred ktorého bolo kreslo. Začal som tušiť, o čo asi pôjde,“ spomína Dejdar.

„Jiřinu posadili do kresla, začala hrať hudba, bodové svetlá a objavil sa obrovský černoch, ktorý začal okolo herečky robiť striptíz. Pre krajanov to obrovská zábava, ale my sme videli, ako Jiřine tuhnú rysy.Išlo o ukážkový príklad blbého a necitlivo zvoleného darčeka vzhľadom k jej veku, udalosti a spoločenského postavenia. Trápnosť situácie bolo ohromná, nám bolo navyše trápne, že sa na to musíme pozerať. V inkriminovanom čase sme to zastavili, striptér sa elegantne odsunul a Jiřinu sme odviedli do salónika za rohom,“ prezradil herec a moderátor.

Za nevhodnú vsuvku sa vraj herečka rozhodne nepoďakovala. „Myslel som, že Jiřina hnevom omdlie. Vykričala sa, dostala to zo seba, a potom vyšla, akoby nič, späť do zábavy. Myslím, že väčšina ľudí ani nepostrehla, že sa niečo v zákulisí odohralo,“ dodáva Dejdar.

Hádka v Afrike

Keď sa herečke niečo nepáči, dokáže to dať najavo. To vie napríklad aj Helena Vondráčková. „V Keni sme s Jiřinou zažili úžasnú omšu dvoch farárov, predstaviteľov dvoch cirkví, jedného černošského a druhého belocha. Černošky začali spievať gospel a mali pritom také knihy na držiaku, ktorými búchali do rytmu. Pred oltárom boli chlapci, pomerne mladí, ktorí k tomu hrali na nástroje. Bol to taký zážitok, že sme z toho mali s Jiřinou husiu kožu,“ rozpráva speváčka.

A v čom bol teda problém? „Mala som tam s Jiřinou trošku menšiu scénku. Oni totiž požiadali ľudí, aby si omšu nenakrúcali na videokamery. Lenže ja som to nevydržala. Tajne som stlačila nahrávanie malého magneťáku, čo som mala so sebou. Jiřina sedela vedľa mňa a po chvíli si to všimla. Keď sme vyšli z kostola, pekne na mňa nakričala,“ priznáva Helena.

Kniha Vždy úprimná je skrátka pestrou prehliadkou umelcov a ich názorov na skutočne najvýraznejšiu osobnosť súčasného českého divadla a filmu.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nová kniha o Jiřine Bohdalovej: Čo prezradili jej priatelia?

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti