eReport.sk
Prešľap, nevinná chybička, alebo zámer?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, foto:tasr/ap

Noví holandskí ministri navštívili Kyjev, prisľúbili bezodkladné dodanie F-16tok


Holandsko začne Ukrajine „bezodkladne“ dodávať stíhačky F-16. Oznámil to nový holandský minister zahraničných vecí Caspar Veldkamp počas svojej návštevy Kyjeva, ktorú absolvoval v sobotu spoločne s novým šéfom holandského rezortu obrany Rubenom Brekelmansom, podrobnosti o nej však boli zverejnené až v nedeľu.

Nová holandská vláda sľúbila okamžitú pomoc

Informuje TASR podľa agentúr AFP a Reuters.

Veldkamp počas svojej prvej zahraničnej cesty v úrade uviedol, že Holandsko je pripravené bezodkladne zaslať Kyjevu stíhačky po tom, ako minulý týždeň získalo povolenia potrebné na ich vývoz. „Teraz, keď už máme povolenia na prvé F-16tky, budú bezodkladne dodané,“ povedal na tlačovej konferencii v Kyjeve. Neuviedol však nijaký presnejší dátum dodania prvých z dovedna 24 stíhačiek F-16, ktoré Holandsko sľúbilo Ukrajine ani žiadne ďalšie podrobnosti.

Neochvejná podpora Holandska Ukrajine

Veldkamp a Brekelmans sa v Kyjeve stretli s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a ďalšími poprednými predstaviteľmi. Zdôraznili neochvejnú podporu Holandska voči Ukrajine. „Mojím odkazom pre všetkým predstaviteľov ukrajinskej vlády je, že Holandsko stojí pri Ukrajine a bude ju naďalej podporovať politicky, vojensky, finančne aj morálne,“ povedal Veldkamp.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Orbán sa toho pred lídrami krajín EÚ nebál:
  2. Putin Zelenskyj
  3. Európska komisia (EK) poskytne 50 miliónov eur na opravu a modernizáciu infraštruktúry v ukrajinských prístavoch,

Brekelmans oznámil, že Holandsko čoskoro zašle Kyjevu aj tri odpaľovacie zariadenia a jeden radarový systém. Dodal, že so západnými partnermi rokuje o možnostiach dodávok systémov protivzdušnej obrany Patriot. Rozhovory v tejto veci by mali podľa jeho slov pokračovať na nadchádzajúcom summite NATO vo Washingtone.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Noví holandskí ministri navštívili Kyjev, prisľúbili bezodkladné dodanie F-16tok

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne