Policajti pri kontrole zákazu vychádzania neskúmajú zdravotný stav ani sa neoboznamujú s lekárskym tajomstvom. Zameriavajú sa na to, či je naplnená podmienka na udelenie výnimky. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Zákaz vychádzania od pondelka neplatí pre ľudí s negatívnym testom na ochorenie COVID-19.
Bez údajov, ktoré slúžia na overenie, či osoba naplní podstatu výnimky, nie je možné výnimku potvrdiť, vysvetľuje hovorkyňa. „Ide o údaje získavané s cieľom naplnenia účelu, pre ktorý bol vládou nariadený zákaz vychádzania a tieto údaje majú svoj legálny podklad v príslušných uzneseniach vlády prijatých v intenciách ústavného zákona,“ doplnila.
Oprávnenie na výkon určitej činnosti spojenej so zdravotnou starostlivosťou kontrolujú policajti aj v iných prípadoch. Ako načrtla hovorkyňa, napríklad aj v súvislosti s vedením motorových vozidiel pri kontrole vodičského preukazu a záznamov v ňom, alebo zdravotnej spôsobilosti osôb nad 65 rokov, alebo parkovacieho preukazu ZŤP. Hoci tieto doklady obsahujú informácie aj o zdravotných aspektoch, nejde podľa polície o zásah do lekárskeho tajomstva.
Porušenie zákazu vychádzania je priestupkom na úseku civilnej ochrany. V blokovom konaní môže polícia uložiť pokutu do 1000 eur, v správnom konaní môžu úrady udeliť sankciu do 1659 eur.
Od pondelka sa menia pravidlá pri zákaze vychádzania, ktorý platí do 8. novembra. Má niekoľko výnimiek, neplatí ani pre ľudí s negatívnym testom na ochorenie COVID-19. Negatívny test treba deklarovať výsledkom RT-PCR testu vykonanom po 29. októbri alebo antigénového testu z celoplošného testovania. Zákaz vychádzania neplatí medzi 1.00 až 5.00 h.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Nosíte pri sebe test? Čo si môže policajt dovoliť, keď vás zastaví na ulici