eReport.sk
EBE 2 Vilnius - Na snímke líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská počas tlačovej konferencie po stretnutí s kanadským ministrom zahraničných vecí Francoisom-Philippeom Champagneom vo Vilniuse v Litve 16. októbra 2020. Rusko zaradilo bieloruskú opozičnú líderku Sviatlanu Cichanovskú na zoznam hľadaných osôb v súlade s regionálnymi dohodami po tom, ako tak spravilo i Bielorusko. Minsk tvrdí, že Cichanovská vyzvala na zvrhnutie ústavného poriadku v krajine. FOTO TASR/AP Belarusian opposition figure Svetlana Tikhanovskaya speaks to the members of press following her meeting with Canadian Foreign Minister Francois-Philippe Champagne in Vilnius, Lithuania, Friday, Oct. 16, 2020. (AP Photo/Mindaugas Kulbis)

Nórsky poslanec navrhol Cichanovskú na Nobelovu cenu. A nielen ju


Tri členky predsedníctva opozičnej Koordinačnej rady vytvorenej bieloruskou opozíciou sú nominované na Nobelovu cenu za mier za rok 2021, a to za organizovanie nenásilných protestov proti režimu Alexandra Lukašenka.

Bývalú kandidátku prezidentských volieb v Bielorusku Sviatlanu Cichanovskú a jej blízke spolupracovníčky, Maryju Kalesnikavovú a Veraniku Capkalovú, navrhol na Nobelovu cenu za mier poslanec nórskeho parlamentu Geir Toskedal za Kresťanskodemokratickú stranu. Vysvetlil, že trojica Bielorusiek si túto prestížnu cenu zaslúži „za svoj boj za spravodlivé voľby a za podnecovanie k nenásilnému odporu proti nelegitímnemu režimu v Bielorusku“.

Toskedal: Majú fantastickú odvahu

Toto vyhlásenie prišlo v nedeľu, keď opäť tisíce Bielorusov vyšli do ulíc Minska a ďalších miest na protestné pochody proti Lukašenkovi, a to aj napriek riziku, že polícia proti nim opäť použije silu. Podľa bieloruského ministerstva vnútra len v Minsku polícia v nedeľu zadržala viac ako 100 ľudí. Toskedal vo svojom vyhlásení vyzdvihol, že „opoziční politici v Bielorusku majú fantastickú odvahu. Organizujú pokojné demonštrácie, aj keď úrady proti nim používajú čoraz väčšie násilie.“ Vyjadril nádej, že nominácia pritiahne „ešte viac pozornosti na nenásilný boj proti poslednému diktátorovi Európy“ a na všetkých, ktorí sa zúčastňujú na boji za „slobodné a demokratické Bielorusko“.

Mená nominovaných uchovávajú v tajnosti 50 rokov

Nórsky Nobelov výbor prijíma návrhy na udelenie ceny za mier do 31. januára daného roku. Nominácie musia byť predložené osobami, ktoré na to sú oprávnené. Toskedal ako poslanec nórskeho parlamentu patrí do tejto kategórie. Nobelov výbor každoročne dostáva stovky nominácií. Mená nominovaných uchováva v tajnosti 50 rokov, aj keď tí, ktorí nominujú, môžu svoj výber zverejniť. V septembri tak dvaja zákonodarcovia zo Švédska a Nórska oznámili, že na Nobelovu cenu za mier za rok 2021 nominovali amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tento rok toto ocenenie získala humanitárna agentúra OSN, Svetový potravinový program.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nórsky poslanec navrhol Cichanovskú na Nobelovu cenu. A nielen ju

KOMENTOVALI STE: