tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Nórski vedci o vakcíne AstraZeneca: TOTO je dôležité oznámiť!

Nórski výskumníci vo štvrtok oznámili, že zistili prejavy silnej reakcie imunitného systému medzi pacientmi, ktorých zaočkovali vakcínou od spoločnosti AstraZeneca a vytvorili sa im krvné zrazeniny. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

„Sme presvedčení, že je dôležité to oznámiť a že sme našli správny vysvetľujúci model,“ povedal novinárom hlavný lekár Univerzitnej nemocnice v Osle Pal André Holme.

Pacienti mali silnú imunitnú reakciu

Nedávno prijali v Nórsku do nemocnice troch zdravotníkov, u ktorých nastal vážny stav spôsobený krvnými zrazeninami, krvácaním a nízkym počtom krvných doštičiek. Jedna zdravotníčka neskôr zomrela.

Nórsko patrí k viacerým krajinám, ktoré dočasne zastavili očkovanie obyvateľov vakcínou vyvinutou britsko-švédskou spoločnosťou AstraZeneca. Holme poznamenal, že u týchto pacientov sa vyvinuli komplikácie tri až desať dní po zaočkovaní. „Dnes nevidím žiadnu inú možnosť,“ dodal.

Lekár nepovedal, koľko pacientov skúmali

Podľa jeho slov zistenia naznačujú, že pacienti mali silnú imunitnú reakciu, ktorá viedla k vytvoreniu protilátok, ktoré dokážu aktivovať krvné doštičky – sú to malé bunkové fragmenty, ktoré vytvárajú zrazeniny a môžu tak zastaviť krvácanie alebo mu zabrániť. Lekár sa odmietol vyjadriť k tomu, koľko pacientov skúmali.

Nórska agentúra pre lieky sa zatiaľ nevyjadrila

Cez víkend Nórsky úrad verejného zdravotníctva vyhlásil, že troch zdravotníkov prijali do nemocnice po zaočkovaní a spolu s Nórskou agentúrou pre lieky posudzujú, či je medzi ich prípadmi spojitosť.

Nórsko pred týždňom rozhodlo o pozastavení používania vakcíny od AstraZenecy, ale dovtedy podalo vyše 121.000 dávok tejto očkovacej látky. Prvou skupinou v očkovacom pláne krajiny boli práve zdravotníci. Nórska agentúra pre lieky sa k zisteniam Holmeho nevyjadrila, uviedla tlačová agentúra NTB.

Hodnotenie tejto vakcíny má vo štvrtok zverejniť aj Európska agentúra pre lieky (EMA) so sídlom v holandskom Amsterdame.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nórski vedci o vakcíne AstraZeneca: TOTO je dôležité oznámiť!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku