eReport.sk
Nórska premiérka Erna Solbergová reční počas plenárneho zasadnutia.
Nórska premiérka Erna Solbergová. Foto: tasr/ap

Nórska premiérka: Som veľmi šťastná, že dnes už začíname vidieť začiatok konca pandémie

Nórsko plánuje zmierniť niektoré epidemiologické obmedzenia, čo znamená že od 27. mája budú napríklad bary môcť predávať alkoholické nápoje a Nóri pozývať do svojich domovov viac ľudí žijúcich mimo ich domácnosti, uviedla v piatok agentúra AFP.

“Som veľmi šťastná, že dnes už začíname vidieť začiatok konca pandémie,” vyhlásila nórska predsedkyňa vlády Erna Solbergová pre médiá. “Postupne sa začíname vracať do normálneho života.”

V baroch alkohol až do polnoci

So zlepšujúcimi sa číslami v epidemiologických štatistikách, Nórsko prechádza do druhej fázy svojho štvorstupňového plánu uvoľňovania opatrení. Bary budú môcť od budúceho štvrtku servírovať alkohol až do polnoci a nielen do 21. hodiny ako doteraz, avšak štamgasti budú stále musieť sedieť na svojich miestach a dodržiavať metrový odstup.

Počet povolených hostí na domácej návšteve sa zvýši od piatich na desať, pričom tento limit sa nevzťahuje na ľudí ktorí boli zaočkovaní alebo prekonali ochorenie COVID-19. Takisto bude možné začať opäť cestovať v rámci krajiny i za iným než nevyhnutným účelom.

Nórsko má najmenšiu mieru incidencie v Európe

Aj keď vláda neodporúča zahraničné cesty až do 1. júla, 10-dňová povinná karanténa pre ľudí prichádzajúcich do Nórska bude pre niektorých návštevníkov menej prísna.

Ľudia prichádzajúci z iných európskych krajín, kde sa miera incidencie pohybuje pod 150 prípadov na 100.000 obyvateľov za posledných 14 dní nebudú musieť byť izolovaní v hoteli počas svojej karantény. Nórsko takisto plánuje zaviesť v prvej polovici júna vakcinačné pasy, vďaka ktorým budú mať ich držitelia väčšiu slobodu pohybu.

Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), Nórsko má najmenšiu mieru incidencie v Európe, 107,85 prípadov na 100.000 obyvateľov.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport