eReport.sk
Budova RTVS v Mlynskej doline. Foto: tasr

Bývalý riaditeľ STV Nižňansky: Niekto nalial do správ aktivistickú brečku s jedovatou slinou


Pamätáte sa na bývalého riaditeľa niekdajšej STV Štefana Nižňanského? Ten z času na čas komentuje aktuálne dianie. Teraz sa vyjadril k programu verejnoprávneho média. Zarazilo ho, že ani po vstupe nového zákona do platnosti si niektorí redaktori nevšimli, že inštitúcia, kde pracujú, sa už volá STVR. Dotkol sa aj kvality ich práce. V správach o 7 ráno vysielať informáciu založenú na facebookovom príspevku M. Šimečku nemá mať podľa neho v Slovenskom rozhlase miesto.

Niekto nalial do správ aktivistickú brečku

Svoj blog začína bývalý riaditeľ STV príhodou o tom, ako si cestou z Prahy zapol Slovenský rozhlas. „V sobotu ráno o siedmej zapínam rádio v snahe vypočuť si najdôležitejšie správy. No začujem vetu: „Predseda opozičného Progresívneho Slovenska – Michal Šimečka – vyzval premiéra Roberta Fica, aby prestal urážať státisíce voličov, ktorí si vo voľbách vybralimyšlienky slobody, rovnosti a lepšej budúcnosti pre našu vlasť…“ informuje o vypočutom bývalý novinár.

Upozornil, že k informácii nebolo pripojené nič – na čo je to reakcia, kto a čo kde a kedy povedal. No namojveru – správa ako hrom! Žiadne atribúty žánra ani obsah informácie o najvýznamnejšom dianí. Kedy, kde, kto, čo, o čom?“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS)
  2. Festival Východná. Zdroj: FB stránka festivalu Východná
  3. ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS)

„Niekto však tú aktivistickú brečku s jedovatou slinou do fľašky správ nalial. Niekto konkrétny, kto nevie, čo sú správy. …A niekto s menom, priezviskom, pracovným zaradením, so zodpovednosťou i so mzdou vo verejnoprávnom médiu tú fľašu s vinetou „Správy dňa“ hodil do bezbrehého oceána s vlnobitím pravdy, lži, propagandy, dezinformácií, túžob i podlých zámerov. Niekto, kto vedome potrebuje provokovať. Lebo takáto veta nemá mať v správach miesto. Nehovoriac o tom, ako vzápätí oznámil hlásateľ, že odkaz uverejnil jeho autor na sociálnej sieti v reakcii na prejav Fica počas piatkového podujatia na bratislavskom Devíne,“ dodal Nižňanský.

Rádio je skvelý vynález

Pokračuje hodnotením Michala Šimečku. „Ktosi múdry raz utrúsil, že hoci nás rádio zbližuje so vzdialenými krajinami, dokáže nás znesváriť so susedom.“Potvrdzuje to i obsah Šimečkovho posolstva napísaného vlastne do komína. Zmätenosť najmladšieho z klanu Šimečkovcov prekvapivo pripomína výroky jeho vzoru z Bieleho domu. Senilný Joe Biden, si tiež myslí, že je najdôležitejší a že riadi celý svet tvrdiac: Ja som ten chlapík, čo ,odpálil‘ Putina… My sme kľúčový národ sveta!,“ dodal Štefan Nižňanský.

Upozornil, že v našom verejnoprávnom médiu už ani nerozoznávajú medzi jednotlivými žánrami žurnalistiky. „Obsah správ, radenie informácií a miešanie správ s komentármi však v tomto prípade nie je pre mňa tým najpodstatnejším. Tým je obal,“ dodal.

A upozornil aj na poslednú zarážajúcu vec. Redaktori verejnoprávneho média ešte stále nezaznamenali, že médium, kde pracujú, sa premenovalo. Televíziu stále nazývajú RSTV, i keď po novom sa volá STVR. „Ešte je len júl, od prvého dňa ktorého vstúpil do platnosti a účinnosti Zákon o STVR. …Ilegálne júlové vysielanie neexistujúcej RTVS z obrátenej pyramídy do histórie nevojde… Myslím, že všetci ozajstní rozhlasáci, túžiaci pracovať naďalej v kvalitnom médiu verejnej služby. Či už s názvom Slovenský rozhlas alebo maskovaný novou skratkou STVR. Budú vysielať svojim poslucháčom, uvedomujúc si pravdu poľského básnika Juliana Tuwima: „Rádio je skvelý vynález. Stačí pohyb ruky – a je ticho,“ uzavrel Štefan Nižňanský.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bývalý riaditeľ STV Nižňansky: Niekto nalial do správ aktivistickú brečku s jedovatou slinou

Odoberať
Upozorniť na
24 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: