eReport.sk
Advokát Martin Ribár. Foto: tasr

Nie je v tom sám: Spolu s Martinom Ribárom je obvinený ďalší advokát

Bratislavskí advokáti Alexander Filo a Martin Ribár sú od štvrtka obvinení (10. 6.) v jednej trestnej veci. Obvinení sú zo založenia, zosnovania, podpory zločineckej skupiny, vydierania a krivej výpovede a prísahy. Potvrdili ich obhajcovia Matej Marhavý a Peter Erdős. Prípad dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry. Obhajcovia podali voči uzneseniu o vznesení obvinenia sťažnosti.

„Včera som sa oboznámil so vznesením obvinenia a sú to presne tie isté skutkové podstaty ako v jeho pôvodnom trestnom konaní. Čiže založenie, zosnovanie, podpora zločineckej skupiny, vydieranie a krivá výpoveď. Čiže rovnaké skutkové podstaty, ale sú to iné skutky,“ uviedol obhajca Martina Ribára Marhavý.

Bez dôvodu na väzobné stíhanie?

Z jeho pohľadu ako obhajcu je zrejmé, že vôbec nie je daný dôvod na väzobné stíhanie. „Nakoľko tie dôvody sa určitým spôsobom prelínajú s tými, o ktorých rozhodoval už ústavný súd. Neviem, ako to vyhodnotí vyšetrovateľ a pochopil som to z náznakov, že podnet na väzbu dajú. Takže uvidíme, ako to vyhodnotí vyšetrovateľ a ako rozhodne súd,“ dodal Marhavý.     

„U advokáta Alexandra F. je to rovnaké uznesenie ako u Martina R. Čo sa týka môjho klienta, tak ten je stíhaný za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Druhý skutok je ako návodca na zločin krivej výpovede a krivej prísahy,“ povedal obhajca Alexandra Fila Erdős. Je pre neho nepochopiteľné, z akých dôvodov bol zadržaný jeho klient, pretože to je skutok z roku 2007. „Ak hovoríme o tom, že po štrnástich rokoch niečo vyšetrujeme a aký je tu dôvod zadržania? Mohol by pokračovať v trestnej činnosti, prípadne by mohol ovplyvňovať svedkov? Keď svedkovia, ktorí majú byť svedkovia k tejto udalosti, boli vypočutí,“ povedal obhajca.

 „Je dôležité povedať, že môj klient vykonával len svoju prácu advokáta. A už aj ÚS SR vo veci Martina R. povedal, že veľmi prísne musíme pozerať a posudzovať prípadné trestné stíhanie advokátov. Lebo v takom prípade môže dochádzať do zásahov princípov právneho štátu, ak sa takýmto spôsobom kriminalizujú advokáti za to, že poskytovali právne služby,“ zdôraznil Erdős

„Vzhľadom na opätovné zadržanie advokáta M. R. po zásadnom rozhodnutí ÚS SR, a aj prihliadajúc na aktuálnu situáciu v bezpečnostných zložkách, budeme vec starostlivo sledovať,“ zareagovala pre TASR hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory Alexandra Donevová.
      

Bratislavský klub

Obvinenie sa má týkať incidentu v bratislavskom nočnom podniku Casey klub. Ten patril skupine takáčovcov. Martin Ribár bol donedávna väzobne stíhaný, keď bol v októbri 2019 zadržaný v rámci akcie Apač zameranej voči tejto zločineckej skupine. Na strane druhej Alexander Filo však mal blízko k ich antagonistickej bratislavskej skupine piťovci. Zastupoval obžalovaných v rámci procesu s piťovcami a aj niektorých obžalovaných počas procesu v kauze vraždy študenta Daniela Tupého.
      
ÚS SR v máji nariadil Najvyššiemu súdu SR, aby Martina Ribára bezodkladne prepustili z väzby na slobodu. Zdôvodnil to porušením jeho základného práva na osobnú slobodu a práva na slobodu a bezpečnosť. NS SR mu mal zaplatiť aj trovy konania vo výške 687,70 eura.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nie je v tom sám: Spolu s Martinom Ribárom je obvinený ďalší advokát

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti