eReport.sk
Hurikán Ida. Foto: tasr

Ničivá búrka na severozápade USA si vyžiadala najmenej 41 obetí

Výdatné zrážky a záplavy, ktoré na severovýchod Spojených štátov priniesla rozpadávajúca sa tropická búrka Ida, pripravili o život najmenej 41 ľudí. Podľa rozhlasovej stanice BBC o tom v piatok informovali miestne úrady.

Kým guvernér štátu New Jersey Phil Murphy vo štvrtok večer povedal, že v dôsledku búrok o život „prišlo najmenej 23“ obyvateľov štátu New Jersey, starosta mesta New York Bill de Blasio informoval, že zahynulo 14 obyvateľov mesta. Ďalšie najmenej štyri úmrtia hlásia zo susednej Pensylvánie a Marylandu.

Murphy spresnil, že väčšina úmrtí v jeho štáte sa týka jednotlivcov, ktorí uviazli vo svojich vozidlách počas záplav. De Blasio apeloval na Newyorčanov, aby „sa nevydávali na cesty, ak je to možné,“ a poskytli hasičom čas, aby odstránili následky vyčíňania živlu a „vrátili naše mesto späť do života“.

Pozostatky tropickej búrky Ida spôsobili na východnom pobreží USA chaos a v New Yorku rekordný objem zrážok a  povodne. V štátoch New York a New Jersey vyhlásili úrady núdzový stav. Letisko Newark v štáte New Jersey a newyorské metro v dôsledku vyčíňania živlu pozastavili prevádzku. Asi 100 000 domácností v regióne bolo dočasne bez dodávok elektriny.

Hurikán Ida zoslabol v priebehu pondelka nad americkým štátom Mississippi na tropickú búrku. Stalo sa tak niekoľko hodín po tom, čo zasiahol štát Louisiana ako jeden z najsilnejších zaznamenaných hurikánov v dejinách USA. Americký prezident Joe Biden v reakcii na výčiny počasia upozornil, že extrémne búrky ako Ida sú pripomienkou toho, že klimatická kríza je skutočná a krajina musí byť lepšie pripravená.

Biden v piatok navštívi Louisianu, aby sa oboznámil s pomocou poskytnutou tomuto štátu, ktorý v nedeľu ako prvý zasiahol hurikán Ida. Bez prúdu tam zostáva viac ako 900 000 domácností.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ničivá búrka na severozápade USA si vyžiadala najmenej 41 obetí

Najnovšie