Ľudia s duševnými problémami by sa nemali báť obrátiť sa na odborníka. Nie je to prejav slabosti, naopak, je to prejav sily a zodpovednosti za svojich blízkych. Podľa TASR poukázala na to Liga za duševné zdravie (LDZ) a vyzvala na zastavenie stigmy a predsudkov o psychických ochoreniach.
,,Stigmatizácia a diskriminácia osôb s duševným ochorením v spoločnosti stále pretrváva. Podľa výsledkov výskumu realizovaného Národným ústavom duševného zdravia v roku 2017 v Česku sa s nejakou formou diskriminácie stretlo takmer 85 percent respondentov. Ukázalo sa tiež, že iba 20 percent ľudí by bolo ochotných prijať za spolupracovníka človeka s duševným ochorením. Pre porovnanie, vo Veľkej Británii je toto číslo výrazne vyššie a dosahuje až 68 percent,“ uviedli odborníci.
Prečo sa stále bojíme hovoriť o duševnom zdraví?
Liga podotkla, že duševné ochorenie prináša rôzne obmedzenia a znevýhodnenia, ale väčšina ľudí ich dokáže prekonať a pracovať môže a chce. ,,Zamestnanie prispieva k procesu zotavenia a je tiež skvelou príležitosťou, ako sa zapojiť do spoločnosti,“ doplnila. Je podľa nej mýtus, že ľudia s duševným ochorením sú nebezpeční alebo agresívni. ,,Podiel ľudí s duševným ochorením na násilných činoch a zločinnosti je rovnaký ako u ostatnej populácie. Častokrát sú dokonca obeťami násilia a ubližovania,“ vysvetlili odborníci.
Zdôraznili tiež, že duševné ochorenie rozhodne neznižuje inteligenciu. Môže však dočasne viesť k tomu, že ju človek nie je schopný naplno využiť, klesá jeho výkonnosť alebo si horšie pamätá určité fakty. „Rozloženie intelektových schopností je medzi osobami s duševným ochorením rovnaké, ako u zdravej populácie. Nájdeme teda medzi nimi jednotlivcov s podpriemernou, priemernou aj nadpriemernou inteligenciou,“ doplnila liga.
Nie je tiež podľa nej pravdou, že užívanie liekov pri duševnom ochorení mení povahu človeka. Naopak, k zmenám osobnosti môže podľa odborníkov viesť práve neliečená vážna duševná porucha. Liga tiež poukázala na to, že psychické problémy má podľa štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie jeden zo štyroch ľudí, pričom výnimkou nie sú ani mladí. ,,V skutočnosti sa s duševnými problémami stretáva každé piate dieťa či mladistvý. Zároveň až 70 percent duševných ochorení prejavujúcich sa v dospelosti má svoje počiatky v čase detstva a dospievania. Podstatné však je, že takmer u 80 percent osôb, ktoré v tomto období vyhľadajú pomoc, dochádza k výraznému zlepšeniu,“ vysvetlila.
Zdroj: TASR
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Nezostávajte s problémami sami: Pomoc je prejav odvahy, nie hanby