eReport.sk
fotka bývalého družstva, zdrój: J. Hambálek

Nežiadúci číslo 1205

Na sankčnom zozname Európskej únie je pod číslom 1205 evidovaný jediný občan Európskej únie. Slovák Jozef Hambálek. 

Kto je Jozef Hambálek?

Trnavčan, otec, manžel, záchranár, predával autá a motorky, zabezpečoval autorizovaný servis , milovník motocyklov a všetkého, čo má kolesá alebo aspoň pásy. A práve láska k motocyklom sa mu stala osudnou.  

Pred pár dňami som sa s ním stretla v malej kaviarničke. Rozhovor, ktorý mal pôvodne trvať 30 minút, sa pretiahol na takmer hodinu a pol. Automaticky sa posadil do rohu a odmietol pozvanie na kávu či čaj. Nechcel nič. Nechápala som. Pochopila som, až keď mi tento statný 52-ročný muž vyrozprával svoj príbeh. 

Jeho snom bolo vytvoriť si vlastné centrum, kde by boli motorky a autá, najmä z americkej produkcie. Miesto, kde by sa stretávali milovníci motorov aj s rodinami, kde by videli a mohli si ohmatať a odskúšať všetko, čo jazdí a jazdilo aj po našich cestách. 

Naskytla sa príležitosť. V katastri obce Dolná Krupá v marci 2018 kúpil nepoužívaný poľnohospodársky objekt. Pôvodne to bola inseminačná stanica prasníc. Budova, dva veľké hangáre (pôvodne maštale pre zvieratá), veľká trávnatá plocha, vysoký plot. 

A začala sa prestavba

Z maštalí sa stali výstavné priestory. V jednom z nich vozidlá americkej výroby, v druhom to, čo jazdilo po našich cestách v 60. rokoch minulého storočia: škodovky, vartburgy, žiguláky. V administratívnej budove vznikal bar a miestnosť s artefaktami, ktoré pripomínali obdobie minulého režimu.  

Objekt bol sivý, zanedbaný, sem-tam opadávala omietka. Budovy bolo treba aspoň natrieť. A ktosi prišiel na nápad „urobme to maskáčové“. Maskáče boli v tom čase v móde. Bola len otázka, aký maskáčový vzor použiť. Napokon sa rozhodlo o maskáči, aký používa nemecký Bundeswehr. A ešte tu bol ten príšerný sivý múr, ktorým bol obohnaný celý objekt. Opäť nápad: „natrime to na čierno“. Stalo sa. 

Foto: Budova po úprave J. Hambálkom, foto archív J. Hambálek

Múzeum na kolesách

Do hangárov, bývalých už zrenovovaných maštalí, začali pribúdať autá, motocykle, spomienkové predmety. Väčšina z nich s vysokou historickou aj finančnou hodnotou. Autá a motocykle si tam umiestňovali zberatelia, ktorí nemali pre ne vhodné priestory. Prečo mať super-veterána niekde zatvoreného v kôlni alebo v garáži, keď môže byť vystavený? 

A čo s voľným trávnatým priestorom? Opäť nápad: urobme tu aj múzeum historickej vojenskej techniky. Tá môže stáť pod holým nebom. Hambálek mal kontakty na piešťanských hasičov, sám bol záchranár. V Piešťanoch je aj Vojenský historický ústav. Odtiaľ mu zapožičali nefunkčnú vojenskú techniku, z polovice zhrdzavené tanky, obrnené transportéry, vojenské vozidlá, vojenské nákladiaky. Tie bolo treba opäť aspoň natrieť farbou, samozrejme zelenou, aby to aspoň nejako vyzeralo. 

Na voľnej ploche vznikla aj skúšobná dráha pre štvorkolky (AVT). Od maličkých, na ktorých si mohli zajazdiť deti, až po veľké pre dospelých. Návštevníci si ich mohli vyskúšať, čo bežne nebýva zvykom.

V objekte sa postupne nazhromaždili exponáty s veľkou finančnou hodnotou. Piešťanské múzeum aj majitelia, ktorí tam vystavovali svoje vozidlá, požadovali bezpečnostné opatrenia. Nainštalovali tam kamery, v objekte bol strážny pes a strážna služba. Aj tak sa stávalo, že občas „zmizol“ kus kovu. Riešením bolo vylepšiť oplotenie. Na plot sa dookola namontoval ešte žiletkový drôt. 

Foto: Budova v minulosti slúžila ako inseminačná stanica, zdroj: J. Hambálek

A začali sa problémy

V 2016 sa Jozef Hambálek po prvý raz stretol s Nočnými vlkmi na Slovensku. S motorkármi, ktorí navštevovali pamätníky padlých v II. svetovej vojne, aby im vzdali úctu. Potrebovali po dlhej ceste servisovať svoje motorky, potrebovali sa niekde na deň-dva zložiť. Majiteľ servisu pán Hambálek im pomohol, poopravoval ich motorky. Ako poďakovanie ho pozvali na Bike Show do Sevastopolu v auguste 2017. 

Zraz bol práve na výročie bitky o Sevastopol a mesto navštívil aj ruský prezident Vladimir Putin a premiér Dmitrij Medvedev. Vladimír Putin položili kvety k pamätnej stéle múzea venovaného pamiatke vojakov Primorskej (pobrežnej) armády a námorníkov pobrežných jednotiek Čiernomorskej flotily. Prezident Putin sa pri múzeu nakrátko pristavil pri skupine ruských Nočných vlkov a ich hostí, ku ktorým patril aj Jozef Hambálek. Putin sa s ním pozdravil a podal mu ruku. A fotka, ako Putin podáva ruku Hambálkovi, sa objavila na oficiálnej web-stránke Vladimíra Putina!

Veľká mediálna pozornosť

Po tom, keď bolo medializované podanie ruky s Putinom, dostal aj areál v Dolnej Krupej hojnú mediálnu pozornosť. Objekt natretý maskáčovou farbou, obohnaný čiernym múrom s ostnatým plotom, začal vzbudzovať zvedavosť. Najmä novinárov. 

Juraj Smatana na stránke Hoaxy a podvody totiž začal o objekte špekulovať. Vyzerá to predsa ako vojenská základňa, má to čierny plot so žiletkovým drôtom, je to natreté maskáčovou farbou…. Určite tam cvičia teroristov! A kúsok odtiaľ sú Jaslovské Bohunice! Samozrejme, úspešne mu sekundoval Budaj. A títo dvaja páni v r. 2018 na TA3 už explicitne tvrdili, že Hambálek chce napadnúť Jaslovské Bohunice! 

A novinári sa toho chytili. Už v roku 2018 sa začali objavovať v tlači prvé články o účele tohto objektu. Hambálek vstup novinárom do objektu ochotne povolil, poukazoval im všetko, čo na ploche aj v hangároch bolo. A tešil sa, že sa mu podarilo spropagovať svoje motorkárske centrum. Disneyland pre motorkárov, ako na tento objekt so smutným úsmevom spomínal. 

Na jeho prekvapenie, reportáže vyznievali v jeho neprospech: sú tam tanky! Je tam tankodróm! – takto označili dráhu pre štvorkolky. A ktovie, čo tam ešte je, čo nám – novinárom – neukázal. 

A tu urobil Hambálek prvú chybu: namiesto toho, aby sa bránil, kývol rukou. Aj negatívna reklama je reklama. 

Cvičenie, ale bez zbraní

Jeho motorkársky Disneyland mal slúžiť verejnosti. Bolo možné si ho prenajať. Prenajali si ho raz aj Slovenskí branci, ktorí tam cvičili – BEZ zbraní. To bola Hambálkova podmienka. Ale zároveň aj voda na mlyn senzáciechtivých novinárov. Ponad objekt začali doslova deň čo deň lietať drony – z Markízy, TV Joj, printových médií. Nikto si ich už nevšímal, až kým sa neobjavil obrovský, viac ako metrový dron s akousi rúrou naspodku. Vystrašený zamestnanec volal Hambálkovi, ten skočil do auta, cestou zavolal policajtov. Boli tu už opodstatnené obavy, že by mohlo ísť o snahu objekt podpáliť. Hambálek už dostal kopu vyhrážok.

Pilota dronu našiel v kukuričnom poli kúsok za areálom. Ten, keď ho videl prichádzať, začal telefonovať v jazyku pripomínajúcom ruštinu a v priebehu pár minút sa tam objavilo čierne Volvo kombi s pražskou poznávacou značkou. Vystúpil z neho hádam dvojmetrový chlap a otvoril kufor na aute. Obaja sa snažili tam dron napchať, nedarilo sa, bol priveľký, Hambálek sa im v tom snažil zabrániť a oni ho fyzicky napadli. Dúfal, že sa už konečne policajti objavia. Zakričal na mužov: „Tu stoj, tu stoj, lebo pôjdem zobrať zbraň“. Tento jeho výrok obletel doslova celý svet. Podľa odvysielaných reportáží, Hambálek napadol novinárov, popritom, aj keď má zbrojný preukaz, žiadnu zbraň pri sebe, ani v aute, nemal. Dron musel byť naozaj veľmi kvalitný, keď sa mu podarilo zábery a zvuk odoslať. Policajti prišli, skontrolovali všetkých a zistili, že … jeden z mužov mal austrálsky, druhý kanadský pas.

A problémy pokračovali až do júla 2022, keď … pokračovanie v budúcom čísle.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nežiadúci číslo 1205

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre