eReport.sk
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu s vojakmi, foto:tasr/ap

Nezávislí odborníci OSN obvinili Izrael z účelového hladomoru v Pásme Gazy


Ľudskoprávni experti z Organizácie Spojených národov (OSN) obvinili Izrael, že v Gaze účelovo spôsobuje hladomor, následkom ktorého umierajú aj deti. Izraelská misia pri OSN obvinenia odmietla a odvolala sa na hodnotenia situácie zo strany Integrovanej klasifikácie fáz potravinovej bezpečnosti (IPC). Na základe správy agentúry AFP píše TASR.

Hladomor

OSN už niekoľko mesiacov varuje pred hroziacim hladomorom v Gaze, ten však doteraz nebol oficiálne vyhlásený. Odborníci vrátane osobitného spravodajcu OSN pre právo na prístup k potravinám Michaela Fakhriho trvajú na tom, že v oblasti k hladomoru už dochádza.

„Izraelská úmyselná a cielená kampaň hladu proti palestínskemu ľudu predstavuje formu genocídneho násilia a má za následok hladomor na celom území Gazy,“ uvádza sa vo vyhlásení desiatich nezávislých expertov OSN, ktorí však oficiálne nehovoria v mene OSN.

Izraelská misia pri OSN v Ženeve ich vyhlásenie odsúdila a dodala, že podľa nej spomínaní experti šíria dezinformácie podobne ako palestínske radikálne hnutie Hamas. Izraelská misia zdôraznila, že hladomor nenastal, pretože sa zlepšil prístup k humanitárnej pomoci, čo konštatovalo aj najnovšie hodnotenie IPC.

Krvavá vojna v Gaze

Podľa agentúry AFP je Gaza v hlbokej humanitárnej kríze od vypuknutia vojny po útoku Hamasu na južný Izrael zo 7. októbra. Pri tomto útoku zahynulo podľa izraelských zdrojov 1195 ľudí, väčšinou civilistov. Izrael v reakcii na útok uskutočnil vojenskú ofenzívu, ktorá podľa ministerstva zdravotníctva na území ovládanom hnutím Hamas zabila v Gaze najmenej 38.243 ľudí, tiež väčšinou civilistov.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nezávislí odborníci OSN obvinili Izrael z účelového hladomoru v Pásme Gazy

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: