eReport.sk
Martin Borguľa (Sme rodina) Foto: tasr

Nezabudli ste na niekoho? Odškodniť by sa mala aj TÁTO skupina ľudí

Odškodné od štátu by mohli dostať aj príbuzní opatrovateľov, ktorí zomreli na ochorenie COVID-19 v súvislosti so svojou prácou. Myslí si to poslanec Národnej rady SR Martin Borguľa. Parlament aktuálne rokuje o balíku noviel z dielne rezortu zdravotníctva, v rámci neho by mali dostať odškodné vo výške 58.712,30 eura príbuzní zomretých zdravotníkov. Borguľa informoval, že téma odškodnenia sa z balíka nateraz vyjme, pričom sa má pripraviť nový vládny návrh, kde pribudne aj odškodnenie opatrovateľov. Návrh chcú pripraviť na ďalšiu schôdzu parlamentu, ktorá je naplánovaná v máji.

Podľa Borguľu sa pozabudlo na odškodnenie opatrovateľského personálu. Tvrdí, že aj oni sú v prvej línii a aj tu dochádza k úmrtiam, po ktorých ostávajú pozostalí. „Požiadali sme, aby sa pozmeňujúcim návrhom doplnila aj táto skupina ľudí. Nakoniec ale nastal kompromis v Národnej rade a dohodli sme sa, že celé toto odškodnenie vyjmeme z aktuálneho zákona a pripravíme ho komplexne na budúcu schôdzu tak, aby bol v jednom balíku odškodnený aj zdravotnícky personál, aj opatrovatelia, opatrovateľky,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii. Avizovaná suma sa má pozostalým vyplatiť spätne.

Plénum prerokúva balík zmien v skrátenom legislatívnom konaní. Na jednorazové odškodnenie by mali mať podľa návrhu nárok manželka či manžel a deti zomretého zdravotníckeho pracovníka, prípadne jeho rodičia. Malo by ísť o tých zdravotníkov, ktorí poskytovali alebo zabezpečovali zdravotnú starostlivosť na území Slovenska, ďalej ak poskytovali ošetrovateľskú starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb alebo v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, či ak išlo o lekára vykonávajúceho pitvu, prehliadajúceho lekára, vodiča záchrannej zdravotnej služby alebo vodiča dopravnej zdravotnej služby.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nezabudli ste na niekoho? Odškodniť by sa mala aj TÁTO skupina ľudí

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti