eReport.sk
Foto: shutterstock

Neviete, aké meno dáte svojmu dieťaťu? Nechajte sa inšpirovať

Čakáte bábätko a neviete sa rozhodnúť, aké mu dáte meno? Je to zodpovedná úloha, pretože ho bude sprevádzať po celý život. Aké sú tie najčastejšie? Jakub obhájil prvenstvo z minulého roka, u dievčat Ema predbehla minuloročnú víťazku Sofiu. Z vlaňajšej prvej desiatky vypadli mená Tamara, Laura a Michaela. Chlapčenská silná zostava zostala rovnaká, len sa zmenilo poradie. Pribudli aj netradičné mená. Možno sa necháte inšpirovať práve nimi.

Najčastejšie mená tohtoročných dievčatiek sú Ema, Sofia a Nina. U chlapcov vedú Jakub, Samuel a Michal. V prvej desiatke obľúbených chlapčenských mien sa ďalej umiestnili Adam, Tomáš, Filip, Oliver, Martin, Matej a Lukáš. Rodičom sa páčili aj dievčenské mená Viktória, Eliška, Natália, Nela, Sára, Mia a Hana.

Najrozšírenejšie mená na Slovenku

Tieto mená novonarodených detí sú populárne na Slovensku už niekoľko rokov. Aké sú však najrozšírenejšie mená v celej populácii? Na Slovensku žije najviac mužov s menami Peter, Ján a Jozef. Ženy sú najčastejšie nositeľkami mien Mária, Anna a Zuzana.

Foto: MV SR

Opäť pribudli aj netradičné mená

Ako v minulých rokoch aj tento rok pribudli bábätká s netradičnými a nie častými menami. Narodili sa dievčatá, ktoré dostali meno Hermiona, Šeherezáda, Kleopatra, Andromeda, Perpetua, Ariel, Fabiola či Infinity. Nezaostávajú ani chlapci s netradičnými menami, ako napríklad Achille, Kassandros, Melody, Mustafa, Neymar, Rolex, ale aj Vladan či Vieroslav.

Foto: MV SR

Koľko mien podľa zákona môžete dať?

Zákon o mene a priezvisku umožňuje mať najviac tri mená. Nemožno určiť meno hanlivé, neosobné alebo domácku podobu mena. Takisto nemožno dať dieťaťu prvé meno totožné s menom žijúceho súrodenca uvedeným v matrike na prvom mieste. Nie je tiež možné osobe mužského pohlavia určiť ženské meno a naopak.

Tieto obmedzenia sa nevzťahujú na cudzojazyčné meno, ak je všeobecne známe, že takéto použitie mena je v súlade s tradíciou štátu, kde je takéto meno obvyklé. Na požiadanie matričného úradu tieto skutočnosti preukazuje rodič dieťaťa potvrdením zastupiteľského úradu cudzieho štátu.

Zdroj: MV SR

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport