tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Foto: shutterstock

Nevedia si dať rady! Rodičia volajú odborníkom so strachom o svoje deti!

Ste na pokraji zrútenia? Nebojte sa, ako dokazujú posledné dni, nie ste v tom sami. Na linkách pre rodičov, ktoré Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie zriadil od polovice januára, prijali viac ako 70 žiadostí o pomoc.

Veľká časť rodičov sa obracia na odborníkov v súvislosti so strachom zo závislosti svojich detí od počítača. Aktuálne sú ich obavy spojené so sociálnou izoláciou a prejavmi apatie až depresie u detí. Uviedla psychologička z VÚDPaP Bronislava Kundrátová.

Niektoré deti podľa psychologičky nevyšli z domu mesiace, chýbajú im kamaráti a rodičia im nedokážu nahradiť rovesnícke kontakty. „Obracajú sa na nás aj rodičia, ktorí sú na výchovu a teraz aj vzdelávanie svojich detí sami. Odmietajú nahrádzať pedagóga, keď nefunguje online vzdelávanie (učitelia len zadajú úlohy na týždeň), alebo s rodičmi konzultujeme, ako riešiť disciplinárne prehrešky detí v súvislosti s dištančným vzdelávaním (napríklad nahrávanie videí pedagógov, neochota a odmietanie zapnúť si video počas vzdelávania, odmietanie vypracovať domáce úlohy a podobne),“ poznamenala Kundrátová.

Psychologička z VÚDPaP Alena Kopányiová uviedla, že rodičia na Slovensku majú k dispozícii odborníkov v centrách pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v každom okresnom meste, s ktorými sa môžu spojiť aj dištančne. Ako zvládať rôzne náročné situácie, si rodičia môžu vypočuť aj v podcastoch VÚDPaP Nahlas o deťoch.

Aj riaditeľka VÚDPaP Janette Motlová uviedla, že alarmujúci je tiež nárast psychických ťažkostí u mladších detí. Mnohé deti uviazli v dôsledku obmedzení v nefungujúcich rodinách. Nezriedka sú svedkami situácií domáceho násilia, ktoré je pre ne traumatizujúce. „Deťom chýbajú sociálne vzťahy. Následky dištančnej formy vzdelávania budeme ešte dlho pociťovať a nevieme, kedy sa s nimi vyrovnáme,“ spresnila Motlová. Zároveň pripomína, že online vyučovanie nedokáže plnohodnotne nahradiť vzájomnú interakciu v triede. „Žiaci počas dištančného vzdelávania strácajú pracovné návyky, prerušil sa im režim dňa. Vo VÚDPaP pracujeme s informáciami od rodičov, že mnoho detí sa vzdeláva v posteli a v pyžame. V online priestore trávia niektoré deti aj 16 hodín denne,“ podotkla.

V pracovných dňoch od pondelka do piatka je vo VÚDPaP od 9.30 h do 16.00 h bezplatne k dispozícii psychológ na čísle 0910 234 860. Konzultovať problémy so špeciálnym pedagógom môžu rodičia v utorok a stredu na čísle 0910 361 252.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nevedia si dať rady! Rodičia volajú odborníkom so strachom o svoje deti!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku