Podľa europoslankyne Kataríny Roth Neveďalovej (Smer-SD) je nakupovanie zbraní a vyzbrojovanie Ukrajiny zo strany EÚ v rozpore s európskym právom a právom EÚ. Únia má totižto vo svojich zmluvách jasne určené, čo je obsahom jej obrannej politiky a zároveň stále platí, že sa nejedná o vojenskú alianciu. Preto nie je úplne zrejmé, prečo sa časť Európskeho parlamentu a Európskej komisie usiluje o spoločné obstarávanie zbraní, munície, zbraňových systémov a techniky tak, ako to robila aj pri vakcínach proti ochoreniu covid-19.
EÚ nemá mandát dodávať zbrane Ukrajine
„Ja absolútne nesúhlasím s tým, čo tu všetci rozprávajú, že by sme mali spoločne obstarávať zbrane. Vidíme, ako to dopadlo so spoločným obstarávaním vakcín. Hlavne si v prvom rade myslím, že my nie sme inštitúcia, ktorá sa má zaoberať obrannými a vojenskými vecami. My máme sami v našich zmluvách napísané, že našou obrannou politikou je udržiavanie mieru, predchádzanie konfliktom, vojenské poradenstvo, odzbrojovanie a humanitárna pomoc,“ uviedla priamo v pléne Európskeho parlamentu Roth Neveďalová.
Takáto pomoc Ukrajine by podľa nej bola zbytočná, lebo by neviedla k cieľu, ktorý by si mala EÚ zo svojej povahy žiadať – k mieru. „EÚ sa pri svojom fungovaní a rozhodovaniach musí riadiť právom a zmluvami. V nich je jasne napísané, že nemáme kompetenciu ozbrojovať ani nakupovať zbrane,“ konštatuje na sociálnej sieti.
„Ako toto vysvetlíme občanom? Ja súhlasím, že treba Ukrajine pomáhať. Nemyslím si však, že tým, že EÚ teraz spoločne začne obstarávať zbrane, vyriešime konflikt, ktorý sa momentálne na Ukrajine deje,“ dodáva priamo v pléne.
Prečo to rieši EÚ a nie NATO?
Podobné požiadavky by podľa nej mohli byť adresované Severoatlantickej aliancii. Tá sa však do konfliktu s jadrovou veľmocou evidentne zapliesť nechce. To by mohlo byť odpoveďou na otázku, prečo sa USA a NATO snažia vyzbrojovať Ukrajinu. Prostredníctvom konkrétnych štátov ako Slovensko, alebo iných organizácií ako EÚ. „Myslím si, že vojenskou inštitúciou je NATO. Krajiny EÚ, ktoré chceli byť v NATO, v nej sú, tie, ktoré chceli vojensky spolupracovať, spolupracujú. A nie je našim právom, aby sme sa takýmito otázkami vôbec zaoberali. Také právo nám občania nedali,“ uzavrela pred očami ostatných europoslancov.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Neveďalová europoslancom do očí: Obstarávanie zbraní pre Ukrajinu? Nesúhlasím!