AKTUALIZOVANÉ – V pléne parlamentu pokračuje diskusia o návrhu, na základe ktorého majú poslanci schváliť predĺženie núdzového stavu, o ktorom ešte 8. februára tohto roku rozhodla vláda. A ako sa ukazuje, nielen opozícia je v pozícii kritikov. Vyzerá to tak, že predmetný návrh o tak závažnej veci, akou predĺženie núdzového stavu rozhodne je, nie je pripravený úplne najkvalitnejšie.
V návrhu na súhlas s predĺžením núdzového stavu chýba analýza dôsledkov doterajších opatrení, neobsahuje ani návrhy nových opatrení, keďže tie doterajšie nie sú dostatočne efektívne. V pléne Národnej rady (NR) SR to vyhlásil poslanec Boris Susko (Smer-SD).
„Bianco šek“ vláde?
Susko upozornil, že mnohé opatrenia sa dajú vyhlásiť aj bez potreby núdzového stavu, napríklad na základe zákona o ochrane verejného zdravia či o hospodárskej mobilizácii. Parlament svojím súhlasom dá podľa neho len „bianco šek“ vláde, aby si mohla nastaviť akékoľvek opatrenia. Poukázal tiež na to, že v návrhu sa píše o súvislosti núdzového stavu s levelom zaočkovanosti.
Susko pripomenul, že núdzový stav je len prostriedkom na to, aby sa mohli zaviesť opatrenia. V návrhu mu chýba vysvetlenie, či doterajšie opatrenia splnili svoj účel, a ak áno, v akom rozsahu. Z návrhu ani z debaty sa podľa neho poslanci nedozvedeli, či bol zákaz vychádzania s výnimkami nastavený správne. Pre chýbajúcu analýzu sa nedá posúdiť, v akých opatreniach pokračovať. Pripomenul, že od vedcov sme sa dozvedeli, že nemáme žiadne dáta o boji s pandémiou. „Máme prísne opatrenia, napriek tomu máme najhoršie čísla v rámci druhej vlny,“ pripomenul Susko.
Boris Susko zo Smeru v rozprave upozornil, že máme prísne opatrenia a napriek tomu máme najhoršie čísla v rámci druhej vlny šírenia koronavírusu. – Foto: tasr
Návrh vlády hovorí, že „mapa k tomu, kedy sa konečne zbavíme predĺženia núdzových stavov, je level zaočkovanosti.“ V materiáli sa píše, že kolektívnu imunitu dosiahneme približne pri zaočkovaní 60 – 80 percent populácie. „Až po dosiahnutí kolektívnej imunity môžeme hovoriť o návrate do normálu, keď už núdzový stav nebude potrebný,“ píše sa v odôvodnení vlády. Susko upozornil, že podľa výskumov sa chce dať zaočkovať menej ľudí ako 60 až 80 percent populácie. Pýta sa preto, dokedy tu budeme mať núdzový stav.
Kolíková to hodila na Krajčího analytikov
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v reakcii priznala, že ide o nešťastnú formuláciu, ktorú do návrhu doplnili na základe údajov od analytikov rezortu zdravotníctva. Ide podľa nej len o opis ideálneho stavu. „Núdzový stav nie je podmienený až do momentu, keď bude takto zaočkovaná populácia,“ upozornila s tým, že takáto ústavnoprávna podmienka zo strany vlády neexistuje ani nikdy nebude.
Ministerka Kolíková priznala, že nešťastnú formuláciu, ktorú návrh na predĺženie núdzového stavu obsahuje. – Foto: tasr
Poslanec Ondrej Dostál (SaS) uznal, že vládnemu materiálu je čo vyčítať, ale oproti predchádzajúcemu zdôvodneniu vníma posun k lepšiemu. Nesúhlasí s tým, že by sa v ňom nespomínali žiadne opatrenia. Ide podľa neho o opatrenia v rámci obmedzenia pohybu, hospodárskej mobilizácie, zákazu vychádzania, či obmedzenie práva pokojne sa zhromažďovať. Súhlasí so Suskom, že materiál by mal byť podrobnejší.
Blaha hovorí o vykopávaní otvorených dverí
Poslanec a podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha v pléne v rámci diskusie k predlžovaniu núdzového stavu potvrdil, že Smer-SD nepodporí tento návrh a bude hlasovať proti. „Priniesť núdzový stav ako riešenie, keď zjavne nepomáha, je vykopávanie otvorených dverí,“ poznamenal. Argumentuje tým, že je vyhlásený už dlhé obdobie a situácia sa nezlepšuje. Pozrieť sa podľa neho treba na okolité krajiny, ktoré sú na tom lepšie, a pýtať sa, čo robia inak. Odpoveď vidí v tom, že nemajú plošné testovanie. Tvrdí, že to len zvyšuje mobilitu ľudí a riziko.
Ľuboš Blaha je známy svojimi ostrými komentármi. – Foto: tasr
Poukázal aj na predikcie, že sa situácia dlhšiu dobu nevyrieši úplne. Vláda podľa neho predpokladá, že núdzový stav bude platiť ešte dlho. Blaha to označil za vypnutie demokracie a upozornil na závery Benátskej komisie, že núdzový stav môže platiť len určité obdobie. Poznamenal, že keby stál na čele krajiny štátnik, tak by zvolal nejakú formu rady solidarity a hľadal konsenzus. Namiesto toho podľa neho prichádza premiér Igor Matovič (OĽANO) s direktívnymi návrhmi, ktorými „vytáča ľudí“ aj partnerov.
Herák z OĽaNO: Očakával konštruktívne riešenia
Poslanec Ján Herák (OĽANO) reagoval tým, že vlády Smeru-SD v minulosti neriešili problémy v rôznych oblastiach, čoho dôsledkom sú aj problémy v zdravotníctve. Očakával by od opozície aj konštruktívne riešenia. Milan Potocký (OĽANO) dodal, že nemocnice sú dnes preplnené aj preto, lebo financie na dobudovanie kapacít a rozvoj zdravotníctva sa za vlády Smeru-SD vytunelovali. Podobne to vidí Ľuboš Krajčír (Sme rodina).
Kazda (SaS) sa zastal celoplošného testovania
Richard Takáč (Smer-SD) sa pýta, čo má spoločné predchádzajúce vládnutie Smeru-SD s tým, že súčasná vláda situáciu nezvláda. Podotkol, že sú aj krajiny tretieho sveta s horším zdravotníctvom, ktoré situáciu zvládajú omnoho lepšie. Na adresu plošného testovania uviedol, že sa po ňom v regiónoch dokonca zhoršujú počty nakazených. Radovan Kazda (SaS) sa zastal celoplošného testovania. Uviedol, že hoci na krátky čas zvýšilo mobilitu, zachytilo množstvo infikovaných ľudí.
Radovan Kazda zo strany Richarda Sulíka. – Foto: tasr
Do diskusie k predlžovaniu núdzového stavu sa prihlásilo ešte 15 poslancov ústne. Na poslaneckom grémiu sa zástupcovia strán dohodli, že vo štvrtok budú pokračovať až do úplného prerokovania bodu. Hlasovať by o tom mali ale až v piatok (26. 2.).
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
NEUVERITEĽNÉ Pri núdzovom stave Dostál súhlasil so smerákom, prišlo aj priznanie Kolíkovej!