tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ilustračné foto
Ilustračné foto. Zdroj: shutterstock

NEUVERITEĽNÉ Na Najvyšší správny súd sa nikto nehrnul, teraz majú 36 kandidátov!

Ešte 15. februára hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady Veronika Müller potvrdila, že Súdna rada SR neeviduje žiadnu prihlášku do výberového konania na sudcu Najvyššieho správneho súdu SR. Uchádzači pritom mohli žiadať o zaradenie do výberového konania do 26. februára. Aktuálne je, zdá sa, situácia diametrálne odlišná.

Do výberového konania na sudcov Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR sa prihlásilo 36 uchádzačov. Informovala o tom v piatok hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady SR Veronika Müller.

„Sú medzi nimi štyria sudcovia správneho kolégia Najvyššieho súdu,“ spresnila s tým, že väčšina uchádzačov pochádza z radov advokácie.

Výberové konanie na obsadenie 29 voľných miest sudcov na NSS SR sa má uskutočniť od 7. do 9. apríla a od 12. do 14. apríla. Výber vykoná Súdna rada.

Kandidovať môžu aj nesudcovia

O túto funkciu sa mohol uchádzať sudca, ale aj nesudca, ktorý vykonával právnickú prax najmenej po dobu desiatich rokov a dosiahne vek 30 rokov k dňu výberového konania.

V prípade nesudcu je okrem právnického vzdelania podmienkou aj zloženie odbornej justičnej skúšky. „Za odbornú justičnú skúšku sa považuje aj advokátska skúška, prokurátorská skúška, notárska skúška a odborná skúška komerčného právnika,“ doplnila Súdna rada na svojom webe.

Výberové konanie na sudcov NSS SR pozostáva z verejného vypočutia pred Súdnou radou a overenia predpokladov sudcovskej spôsobilosti.

Jediný kandidát na na šéfa zmenil názor

V piatok vyšla správa, že šéfom Najvyššieho správneho súdu SR, ktorého vznik je jedným z výsledkov reforiem justície, ktoré predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), už nechce byť nikto! Aj jediný doterajší kandidát, ktorý mal o túto lukratívnu, vysokú a vplyvnú funkciu záujem, sa rozhodol, že kandidovať nebude. Rozhodnutie Jaroslava Maceka, ktorý vzal späť súhlas s kandidatúrou na prvého predsedu Najvyššieho správneho súviselo práve a aktuálnymi kandidátmi na sudcov.

Vznik NSS SR priniesla minuloročná reforma justície. Má mať postavenie ako Najvyšší súd SR v oblasti správneho práva. Okrem iného naň prejdú kompetencie disciplinárneho stíhania sudcov i prokurátorov a v určitom rozsahu aj ostatných právnických profesií. Sídliť má v Bratislave a funkčný má byť od 1. augusta.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

NEUVERITEĽNÉ Na Najvyšší správny súd sa nikto nehrnul, teraz majú 36 kandidátov!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku