Poriadny prešľap! Testy na celoplošné testovanie obyvateľstva na nový koronavírus má dodať akciovka pri ktorej na internete svietia dlžoby. A nejde o žiadne centy, ale o poriadne mastný dlh voči Sociálnej poisťovni. Šéf Štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf oponuje, že je všetko v poriadku a dlh je vyrovnaný. Pachuť neférovosti však ostáva.
Igor Matovič včera vyrukoval s ambicióznym plánom. Oznámil, že štát otestuje na Covid-19 celé Slovensko. Scenár sa má uskutočniť o dva týždne a človek sa testov zúčastní podobne ako volieb. Štát taktiež informoval, že milióny testov má dodať trnavská firma Eurolab Lambda a.s., na ktorú sa oplatí posvietiť.
Tisícové dlhy?
Pri akciovke automaticky púta pozornosť mesto Trnava, v ktorom sídli. Nedá sa nespojiť s tým, že Trnava je aj rodiskom samotného premiéra Igora Matoviča.
Oveľa závažnejším je ale fakt, že podľa dostupných informácií na webe Finstatu má spoločnosť na krku dlhy. Podľa informácií eReport.sk ide o celkom čerstvú dlžobu z 12. októbra, voči Sociálnej poisťovni v hodnote 17 285,46 eura!
V deň, keď nezrovnalosť okolo firmy preletela médiami, sa k téme vyjadril aj šéf štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf. Práve táto štátna inštitúcia je oficiálnym objednávateľom testov. Rudolf dnes v diskusnej relácii televízie TA3 uviedol, že pri podpise boli už všetky dlžoby uhradené. Rudolf povedal, že kontrakt medzi štátom a spoločnosťou prebiehal v dôvernom režime.
A prečo sa tak stalo pod takýmto rúškom tajností? „Situácia na svetovom trhu s testami je veľmi komplikovaná a ťažká a nechceli sme dopustiť, aby sa stalo to, čo pri prvej vlne, aby boli sklady prázdne,“ povedal Rudolf. EReport.sk.oslovil aj spoločnosť Eurolab Lambda, tá trvá na podobnej verzii, ako Rudolf. A to, že v čase podpisu zmluvy firmu neťažili žiadne podlžnosti.
Nie je to v poriadku
Aj keď samotný obchod je podľa Rudolfa transparentný, priniesol naozaj závažné podozrenie.„Firma, ktorá obchoduje so štátom by nemala dlhovať na daniach, voči sociálnej a ani voči zdravotnej poisťovni,“ prezradila k téme šéfka Nadácie zastavme korupciu Zuzana Petková. Tá ďalej rozviedla, že doklad o bezúhonosti firmy sa napríklad požaduje pri zapísaní firmy obchodujúcej so štátom do Registra partnerov verejného sektora. Ide o zoznam spoločností, ktoré nejakým spôsobom so štátom buď riešia biznis alebo od neho poberajú napríklad dotácie.
„Taktiež sa vyžaduje čestné vyhlásenie pri podpise zmlúv, že štátu firmy nedlhujú peniaze, prípadne pri obchodovaní s EKS, čo je Elektronický kontraktačný systém. Takže sa domnievam, že to nie je v poriadku,“ podčiarkla Petková na margo zadĺženej akciovky. EReport.sk oslovil k problematike aj kanceláriu úradu vlády, no do uzávierky článku neodpovedali. Otázky sme adresovali aj spoločnosti Eurolab Lambda a.s. na oficiálny mailový kontakt, no taktiež bez odpovede.
Bohatá história dlžôb
Samotná firma podľa dostupných údajov funguje od roku 2003 a podľa Centrálneho registra zmlúv so štátom obchoduje od roku 2011. Finstat taktiež uvádza, že spoločnosť mala za rok 2019 tržby v hodnote 4 670 061 eur a ziskom za minulý rok 31 758 eur. Podľa verejnej databázy firma disponuje 20 až 24 zamestnancami.
„Samozrejme, firma môže byť v omeškaní pri platbe do poisťovne niekoľko dní za svojich zamestnancov, ale dlh 17-tisíc eur, je príliš vysoký na to, že by šlo o túto situáciu,“ ozrejmila Petková zo Zastavme korupciu. Podľa verejneých databází a informácií eReport.sk tam tisícový dlh stále svieti Spoločnosť, má ale naozaj bohatú históriu dlžôb. Splatených dlhov väčšinou zdravotnej poisťovni či sociálke je 110 a pohybuje sa do výšok aj niekoľkých desiatok tisíc eur.
Miliónový kšeft
Štát, konkrétne, Správa štátnych hmotných rezerv, uzavrela zmluvu na dodanie skríningových testov na diagnostiku nového koronavírusu s tromi firmami. Spoločnosti by si tak mali za megadodávku 13 miliónov testov dokopy pripísať na účet 52,3 milióna eur.
Jednou z trojice firiem je aj Eurolab Lambda a.s. Práve jej sa „pošťastilo“ a odklepli jej dodanie najväčšieho množstva testov, a to desať miliónov kusov. Správa štátnych hmotných rezerv za ne tak zacvaká 39,5 milióna eur bez DPH. Podľa dostupnej zmluvy má prvých, minimálne 5,6 milióna kusov testov spoločnosť dodať do 23. októbra. Ďalších minimálne 2,8 milióna kusov do 30. októbra a posledné kusy do šiesteho novembra.
Foto: tasr, sita
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Firma, ktorá dodá testy. Podivné zbavenie sa dlžoby