eReport.sk
Exministri SaS Foto: facebook RS

Neuveriteľné! Majú ministri po divadle s demisiami nárok na škandalózne odstupné!?

Na toto tvorcovia zákona nemysleli. Počas vládnej krízy ešte pred rezignáciou premiéra Igora Matoviča podalo demisiu až šesť ministrov. A to Marek Krajčí z OĽANO, Milan Krajniak zo Sme rodina, Mária Kolíková zo Za ľudí i trojica Richard Sulík, Branislav Gröhling a Ivan Korčok z SaS. Okrem šéfa rezortu zdravotníctva Krajčího a šéfa rezortu práce Krajniaka sa však plánujú všetci exministri na svoje stoličky po krátkom čase vrátiť. Majú aj v takomto prípade právo na horibilné odstupné!?

Nie každý však prijíma ich rozhodnutie s pochopením. Demonštratívne demisie, ktoré ministri podávali počas koaličných vyjednávaní, sú podľa experta na štátnu správu nedôstojné. O to viac ak sa krátko po rezignácii do svojich funkcií znova vrátia. „Je to prejav neúcty voči občanom. Je to ako holubník – vletím, vyletím a zase priletím. Pre nás to nie je kabaret či divadlo. My potrebujeme vládu, ktorá vládne a vie čo robí,“ rozhneval sa bývalý šéf Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai. „Samo o sebe je to neobvyklé, ale určite nie protiprávne,“ upozorňuje ústavný právnik Eduard Bárány.

Odstupné ministrov: 17-tisíc!

S demisiou ministra sa však neoddeliteľne spája aj iný element. A to štedré odstupné vo výške troch platov. Každý minister mesačne zarobí 5 800 eur čo pri vynásobení troma spraví ohromnú cifru 17 400 eur. Nie každý odchádzajúci člen vlády však na ňu má nárok. „V zákone je to upravené tak, že ak minister podá demisiu a prezidentka ju príjme, tak má nárok na tri platy. Ale len v prípade, že sa nevráti do poslaneckých lavíc, alebo hneď bezprostredne po odvolaní nezačne vykonávať inú ústavnú funkciu,“ vysvetľuje Plai. Upozorňuje pritom na slovo bezprostredne.

Inak povedané, ak sa minister po rezignácii vráti do parlamentu ako poslanec, na „zlatý padák“ môže zabudnúť. Bývalí ministri Krajčí a Krajniak teda na odstupné nemajú nárok. Rovnako to platí aj v situácii, že sa exminister v poslaneckej lavici dlho neohreje. A to je prípad Márie Kolíkovej, Richarda Sulíka aj Branislava Gröhlinga, ktorí sa nakrátko do parlamentu vrátili. Hodlajú sa totiž vrátiť do vlády. „Keďže si pán minister Gröhling uplatnil mandát poslanca, plat po skončení výkonu funkcie ministra mu nepatrí,“ odpísali nám z rezortu školstva.

Právnik: Je to legislatívne nejednoznačné

Jediný z ministrov komu teoreticky zostal nárok na odstupné je teda Ivan Korčok, ktorý sa po demisii ako bývalý veľvyslanec v USA vrátil na ministerstvo zahraničných vecí. Predpokladá sa, že po týždni sa po rekonštrukcii vlády vráti na post šéfa rezortu diplomacie. Podľa právnika je však otázne či sa dá tento čas považovať za bezprostredné obdobie. „Ťažko sa exaktne vyjadriť či je týždeň v tomto zmysle dostačujúci, aby to spadalo pod pojem bezprostredne,“ uviedol právnik Dávid Lenčéš.

Dodáva, že teoreticky by bývalý a pravdepodobne aj budúci minister zahraničia Ivan Korčok mohol dostať vyplatené 17-tisícové odškodné za to, že si dal na chvíľu od ministrovania pauzu. „Keď je to legislatívne takto nejednoznačne upravené, tak to je vec, ktorá sa posudzuje z hľadiska praxe,“ skonštatoval Lenčéš.

Ivan Korčok má nárok na nemalé odstupné. – Foto: tasr

Prehadzovali si nás ako horúci zemiak

Vysvetľovať mastné odstupné sa však nikomu zo štátnych inštitúcii akosi nechcelo. Pýtali sme sa na ministerstvách ako je to v praxi a v akom prípade majú odchádzajúci šéfovia rezortu nárok na odškodné. „MH SR nie je kompetentné sa vyjadrovať k výkladu zákona. Obráťte sa, prosím, na Úrad vlády SR, ktorý je garantom zákona,“ nasmerovali nás z ministerstva hospodárstva a tak sme ich poslúchli. „S vašimi otázkami sa obráťte na jednotlivé ministerstvá, keďže posúdenie tejto otázky nie je v kompetencii sekcie štátnej služby a verejnej služby Úradu vlády,“ vykrúcali sa ako malé deti aj na úrade vlády.

Prehadzovanie horúceho zemiaka neskončilo ani na rezorte zahraničných vecí. Ani tu nám na otázky neodpovedali a opäť raz nás nasmerovali ďalej – na stranu SaS, ktorá Korčoka do funkcie menovala. A až tu sa ťažký oriešok rozlúskol a tŕnistá cesta za odpoveďou skončila. „Ivan Korčok si nárok na odstupné neuplatní,“ odpísal nám hovorca liberálov Ondrej Šprlák čím de facto priznal, že štedrá výslužka za demisiu exministrovi nakoniec predsa len prináležala.  

 








 


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Neuveriteľné! Majú ministri po divadle s demisiami nárok na škandalózne odstupné!?

Najnovšie