eReport.sk
Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli. Foto: tasr/ap

Neustúpime! Europarlament razantne odmietol postoj Poľska a Maďarska

Európsky parlament (EP) v stredu vyzval Radu EÚ (členské krajiny), aby čo najskôr schválila dlhodobý rozpočet EÚ na roky 2021 – 2027 a umožnila ratifikačný proces v krajinách, ktoré si to vyžadujú. Parlament upozornil, že neustúpi zo svojej pozície ohľadom mechanizmu, ktorý podmieňuje prístup k európskym fondom dodržiavaním zásad právneho štátu.

Konferencia predsedov, ktorú tvoria predseda EP David Sassoli a vedúci politických skupín zastúpených v zákonodarnom zbore EÚ, po stredajšom zasadnutí zdôraznila, že EP už neurobí žiadne ďalšie ústupky, čo sa týka dlhodobého rozpočtu a takzvaného mechanizmu kondicionality.

Dosiahnuté dohody nemožno znovu otvárať

Vyhlásenie popredných lídrov EP prichádza potom, ako Maďarsko a Poľsko v pondelok vetovali dlhodobý rozpočet EÚ a ozdravný plán po koronakríze v celkovej výške 1,8 bilióna eur. Vyjadrili tak svoj odmietavý postoj k previazanosti eurofondov s princípmi právneho štátu. Najvyššie vedenie EP však opätovne potvrdilo pozíciu tejto inštitúcie, pokiaľ ide o nedávnu dohodu dosiahnutú s Radou EÚ. Tá sa okrem iného týka aj nariadenia o podmienenosti prepojenia čerpania finančných zdrojov z rozpočtu EÚ s dodržiavaním zásad právneho štátu.

Balík medziinštitucionálnych dohôd sa týka napríklad aj zavedenia vlastných zdrojov do rozpočtu EÚ v podobe nových ekologických či digitálnych daní. “Žiadame Radu, aby tento balíček prijala a čo najskôr spustila ratifikačný proces. Vedenie Európskeho parlamentu vyjadruje hlboké poľutovanie nad oneskorením a opakuje, že dosiahnuté dohody o viacročnom finančnom rámci aj o zásadách právneho štátu sú už uzavreté a v žiadnom prípade ich nemožno znovu otvárať,” uvádza sa v oficiálnom vyhlásení EP. Vyhlásenie EP je zároveň odkazom pre premiérov a prezidentov členských krajín EÚ, ktorí budú o tejto kríze rokovať počas štvrtkového mimoriadneho videosamitu.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport