Ohromná odolnosť v nepatrnom živočíchovi. Tak možno charakterizovať hmyz s latinským názvom Zopherus nodulosus, ktorého kvôli svojim vlastnostiam vedci začali nazývať skôr ako pancierový chrobák. Toto meno má však právom. Nielenže ho nemožno rozpučiť v ruke, pancierový chrobák prežije aj prejdenie autom.
Sila v brnení
Vedci z Purdueovej univerzity a Kalifornskej univerzity v Irvine sa rozhodli pre štúdiu pancierového chrobáka, aby pochopili tajomstvo jeho sily. „Ak si vezmete ktoréhokoľvek chrobáka a chcete ho stlačiť prstom, pravdepodobne ho môžete zabiť,“ povedal pre CNN autor štúdie Pablo Zavattieri. Podľa autora štúdie to však neplatí pre pancierového chrobáka. Má také zloženie tela, že na jeho rozdlávenie nám proste ľudská sila nestačí. A nielen ľudská sila. Chrobák prežije aj po tom, čo ho prejde auto svojou pneumatikou.
Vedeckí experti v stavebníctve sa chrobákom začali zaoberať najmä kvôli tomu, že obdobnú silu by mohli vyvíjať v rámci stavebných materiálov. Nezvyčajný hmyz preto podrobili rôznym mechanickým testom a skúmaniu mikroskomi. Vo výsledku zistili, že super odolnosť chrobáka spočíva v jeho brnení. Hmyz má dva pancierové elytrony. Laicky povedané ide o niekdajšie krídla, ktoré prekrývajú celé telo hmyzu. Podľa vedcov tento chrobák vedel pred miliónmi rokov lietať, ale v rámci procesu evolúcie už lietať prestal. Síce svoje „krídla“ nepoužíva na let, pomáhajú mu spolu so spojovacími stehmi rovnomernejšie rozložiť pôsobiacu silu po tele.
Výzva pre letectvo a vesmír
V pokročilejšom skúmaní tím vedcov pomocou oceľových dosiek zistil, že tvor dokáže vyvinúť aplikovanú silu 150 newtonov, teda približne 39-tisíc násobok svojej telesnej hmotnosti. Podľa vedcov ak by prešlo chrobáka auto na prašnom povrchu, pneumatika automobilu by vyvinula silu okolo 100 newtonov. A preto takýto nápor dokáže v pohode prežiť.
Výskumníci podľa CNN dúfajú, že pri lepšom pochopení toho, ako chrobák odoláva takejto sile, môže vyvinúť tvrdšie materiály v stavebníctve. Jedným zo zásadných problémov v strojárstve je spájanie materiálov rôzneho zloženia ako napríklad spájanie hliníka a ocele. Takéto spájanie materiálov sa objavuje v odvetviach ako je letecký či dokonca kozmický priemysel. Napríklad pri stavbe leteckých turbín sa kovy často spájajú do kompozitných materiálov pomocou mechanických spojovacích prostriedkov, ktoré môžu zvyšovať váhu, pôsobiť namáhaním a nakoniec viesť k vlastnostiam a korózii v konštrukcii.
Objavené stehy na chrobákovi ukazujú vedcom spôsob ako by bolo možné zlepšiť pevnosť rôznych materiálov.
Foto: Instagram
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Nerozpučí ho ani auto: Vedci sa snažia využiť vlastnosti tohto chrobáka