eReport.sk
Propalestínsky protest. Ilustračné foto: eReport

Nový britský premiér: Uznanie štátu Palestíny je nepopierateľným právom Palestínčanov!


Jasná rétorika! Uznanie palestínskeho štátu v rámci mierového procesu na Blízkom východe je nepopierateľným právom Palestínčanov. Povedal to v nedeľu nový britský premiér Keir Starmer počas telefonátu s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom.

Nepopierateľné právo Palestínčanov

TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA. Starmer hovoril s Abbásom o „prebiehajúcom utrpení a zdrvujúcej strate života“ v Pásme Gazy. „Premiér informoval prezidenta Abbása o jeho okamžitých prioritách vrátane zaistenia prímeria a návratu rukojemníkov, zvýšenia a zrýchlenia humanitárnej pomoci a finančnej podpory pre Palestínsku samosprávu,“ uviedla Downing Street.

Britský premiér zároveň podľa svojej kancelárie Abbásovi povedal, že sa nezmenil jeho postoj týkajúci sa uznania palestínskeho štátu v rámci mierového procesu, pričom ide o nepopierateľné právo Palestínčanov.

Stamer telefonoval s Netanjahuom

Starmer v nedeľu telefonoval aj so svojim izraelským náprotivkom Benjaminom Netanjahuom. Znovu pritom zopakoval, že mu je ľúto stratených životov po útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael vlani v októbri. Poukázal na jasnú a nevyhnutnú potrebu prímeria a návrat rukojemníkov, ktorých uniesli pri útoku palestínski militanti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Szijjártó s OSTRÝM odkazom

„Dodal, že je tiež dôležité zaistiť dlhodobé podmienky pre riešenie v podobe dvoch štátov vrátane toho, aby mala Palestínska samospráva dostatok finančných prostriedkov, aby efektívne fungovala,“ uviedla Downing Street.

Starmer zároveň počas rozhovoru s Netanjahuom vyjadril obavy nad situáciou na izraelsko-libanonských hraniciach. Uviedol, že je nevyhnutné, aby boli obe strany opatrné.

Na severných hraniciach Izraela s Libanonom totiž prichádza od vypuknutia vojny v Pásme Gazy takmer ku každodenným prestrelkám medzi izraelskou armádou a libanonským militantným hnutím Hizballáh. Šiitské hnutie pritom aj v nedeľu vypálilo na sever Izraela približne 20 rakiet, pričom útok si vyžiadal jedného raneného, píše agentúra AFP.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nový britský premiér: Uznanie štátu Palestíny je nepopierateľným právom Palestínčanov!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne